Dla Rodaków w Pandemii

You are currently viewing Dla Rodaków w Pandemii

Konwój charytatywny dla Rodaków na Ukrainie, organizowany przez Fundacje Studio Wschód i Międzynarodowy Rajd Katyński ,już jest gotowy do drogi. Odbieramy jeszcze ostatnie dary, zbieramy symboliczne złotówki , w oczekiwaniu na pozwolenie przekroczenia granicy.

Zgromadziliśmy trzy pełne busy rzeczy potrzebnych w pandemii, ale również sporo środków czystości i prawie dwie tony artykułów żywnościowych. Od polskich organizacji na Ukrainie, od księży i nauczycieli sobotnich  szkół , przychodzą pełne niepokoju e- maile – czy uda się do nich dojechać. Rodacy czekają na pomoc, w okolicach Lwowa, Tarnopola, ale też na Żytomierszczyźnie i Bukowinie.

 

W zbiórkę darów i symbolicznych złotówek, zaangażowało się wielu wolontariuszy Akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA, ale również samorządowcy. Spory transport odebraliśmy kilka dni temu ze Starostwa Powiatowego w Legnicy, od grupy wolontariuszy z Chocianowa, którymi dowodzi nauczycielka – Beata Rolska, od niezawodnego Mariana Grabasa,  opiekuna wolontariuszy z Borowa i Jerzego Wojtasika nauczyciela ze Szkoły Podstawowej w Siedlcu, Danuty Kraśnickiej nauczycielki ze szkoły nr 90 we Wrocławiu.  Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich, z Bolesławca przekazało  żywność i artykuły chemiczne, maski i przyłbice otrzymaliśmy z Jaworzyny Śląskiej, ale również 900 masek i bardzo potrzebny płyn do dezynfekcji od Heleny Masło z Bystrzycy Oławskiej  – organizatorki Biegów Kresowych. Burmistrz Międzylesia  – Tomasz Korczak – wysłał do Wrocławia busa z darami, dzieląc się zasobami, które zgromadziła na czas pandemii, gmina. W drodze są paczki z Obornik Śląskich, Lubania, Bogatyni, Witoszyc, Kudowy Zdroju. Harcerze z Drużyny Wędrowniczej KEDYW z Legnicy przeprowadzili już pierwszą kwestę w Katedrze Legnickiej. Los naszych Rodaków, którzy czekają na pomoc z ojczyzny , stał się ważny dla wielu ludzi wielkiego serca.

Za to wielkie polskie serce –  bardzo dziękujemy.

Grażyna Orłowska – Sondej

 

Można jeszcze wspomóc konwój :

Kontakt 604 091 959

Nr konta  40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska)

 

Zobacz nasze filmy:

► Syberia: Znaczona Krzyżami – Szlakiem Zesłańców

►Wschód: Polacy na Syberii

 

►Wschód: Wierszyna – Polska wieś na Syberii

 

► Wschód: Sny o Polsce – Repatriant z Kazachstanu na poszukiwaniach rodzinnych śladów

 

► Nędza Polaków na ukrainie ❗ Tak żyją Rodacy za wschodnią granicą

 

► Tak zesłańcy przetrwali przy – 40 stopniach mrozu – Z wizytą u Rodaków w Kazachstanie

 

►Wschód : Zobacz jak żyją Polacy w Dołbyszu na Ukrainie – Wyspa Polskości

 

►Wschód: Mała Polska na Bukowinie – U naszych Górali Czadeckich

 

►96-letnia Polka z Kresów śpiewa Rotę

►Tak jak żyją Polacy w Kazachstanie

►Wspomnienia 92- letniej Polki z Kresów

►Wschód: Polacy na Kamczatce – Zobacz jak żyją Polacy w Rosji