13 Kresowa DP przegania Wehrmacht pod Głowaczowem

You are currently viewing 13 Kresowa DP przegania Wehrmacht pod Głowaczowem

83 lata temu, 10 września 1939 roku, Wojsko Polskie odniosło zwycięstwo w bitwie pod Głowaczowem.

13 Dywizja Piechoty przemieszczała się na wschód by przekroczyć Wisłę przez most maciejowicki, oddziały przegrupowywały się na Głowaczów i Ryczywół celem połączenia się w pobliskim lesie. Przed świtem 10 września pierwszy wyruszył do Głowaczowa 13 batalion saperów. Po dotarciu do miejscowości, został zaskoczony i ostrzelany przez Niemców, którzy zdążyli już zdobyć wieś. Saperzy trafili do niewoli.

Po dotarciu do Głowaczowa pełnych sił polskiej dywizji rozpoczęła się bitwa. Oddziały polskie wpierw ulegały pod silnym ostrzałem niemieckim. Po początkowych niepowodzeniach zaatakował 44 pp kapitana Parata wspierany przez część 1 batalionu czołgów lekkich.

Po dwóch godzinach walki Polacy zajęli Głowaczów, a Niemcy musieli się wycofać. Podczas bitwy zniszczono przynajmniej 4 niemieckie czołgi, co dokumentują zdjęcia.

Po zwycięstwie wyzwolono saperów, zdobyto także prowiant i amunicję. Od niemieckich jeńców dowiedziano się o rozmieszczeniu jednostek nieprzyjaciela oraz o zajęciu Ryczywołu. Dzięki znalezionym dokumentom polscy żołnierze odkryli także sposób porozumiewania się z dywersantami niemieckimi.

Na cmentarzu w Głowaczowie znajduje się zbiorowa mogiła poległych w bitwie polskich żołnierzy. Jest ich tam pochowanych 86, z czego 24 zidentyfikowanych.

Zobacz również: