Spotkania wolontariuszy Akcji Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia po wakacyjnej wyprawie należą do tradycji. Z północnego Kazachstanu powróciliśmy zaledwie miesiąc temu, ale już zatęskniliśmy za sobą, bo komunikatory nie zastąpią bezpośrednich kontaktów. Każdy z nas podkreśla, że stanowimy jedną wielką kresową i kazachstańską rodzinę pod opieką Pani Redaktor Grażyny Orłowskiej-Sondej, a do dobrej rodziny chce się jechać nawet z drugiego krańca Polski. Kazachstan pozostaje w naszych sercach nie tylko dlatego, że wypełniamy dziejową misję i porządkujemy groby naszych Rodaków, którzy na zawsze zostali w miejscu zesłania, ale także za sprawą wspaniałych ludzi poznanych w Oziornoje, JasnejPolanie, Zielonym Gaju, Stepnoje, Głębokim, Kalinówce...…
Informujemy, że Fundacja Studio Wschód uruchomiła swój nowy kanał na YouTube! Będą na nim umieszczane nasze filmy związane z tematyką kresową. Zachęcamy do subskrybowania, śledzenia nowych filmów i wspólnego odkrywania fascynujących historii związanych z Kresami! Znaleźć go możecie pod nazwą "Fundacja Studio Wschód" lub klikając w bezpośredni odnośnik dostępny poniżej: https://www.youtube.com/@studiowschod-wg2bb Na naszym kanale pojawił się nowy film. Zachęcamy do oglądania! Pojechaliśmy śladami zesłańców W Kazachstanie żyją potomkowie polskich zesłańców, których dziadowie i pradziadowie zostali deportowani na "nieludzką ziemię" w 1936 roku. Jedni marzą jeszcze o powrocie do ojczyzny przodków inni pokochali te bezkresne przestrzenie i czuję się tutaj u siebie.…
Zakończyła się kolejna misja Fundacji Studio Wschód i Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Kazachstan, choć oddalony od nas o ponad 4 tysiące kilometrów, jest bliski wielu Polakom. Każdego kto odwiedzi tę stepową krainę i zachwyci egzotyczną kultura miejscowych ludów, nie ominie spotkanie z bardzo bolesną polską historią, jaka przetoczyła się przez tę ziemię. Ten ból rozpoczął się w 1936 roku, kiedy zesłano tu ponad 100 tysięcy naszych rodaków i w wielu rodzinach trwa do dzisiaj. Większość była przekonana, że przyjechali tu na parę miesięcy, na kilka lat, a pozostali na zawsze. Bezkresne stepy pełne są polskich, często zaniedbanych mogił. Na zmurszałych, najstarszych…
Znów jesteśmy w Kazachstanie. Po raz czwarty wolontariusze Akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA, koordynowaną przez Fundację Studio Wschód, rozpoczęli porządkowanie mogił zesłańców w północnym Kazachstanie. W 1936 roku Stalin zesłał tutaj tysiące naszych rodaków z Podola i Polesia. Uznał ich za wrogów narodu. Skazał na zagładę w surowym kazachskim stepie. Utracili ojczyznę, wolność, kontakt z rodzinami i poczucie bezpieczeństwa. Wielu z nich nie wytrzymało trudów podróży, zmarło podczas transportu. W pierwszych miesiącach pobytu na nieludzkiej ziemi umierały przede wszystkim dzieci. Na kazachskim odludziu, zanim powstały pierwsze ziemianki, były już cmentarze. Dzisiaj są na nich mogiły opuszczone, wdeptane w ziemię, wymagające…
Odwiedziliśmy Panią Marię, którą wraz z jej rodziną udało nam się w styczniu repatriować z Kazachstanu do Polski.
(więcej…)
Mimo trwającej wojny w Ukrainie, w miejscu nieistniejącej wsi, dokładnie 28 lutego, spotkali się potomkowie dawnych mieszkańców, uczestnicy Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego i
przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce, aby oddać hołd ofiarom tej zbrodni.
(więcej…)
Nie jesteśmy dziennikarzami wojennymi, ale do przyfrontowej strefy docieraliśmy wiele razy. Na początku „z duszą na ramieniu”, a potem za każdym następnym razem, coraz pewniej. Od lat pracujemy w Ukrainie, a ostatnia podróż, półtora tygodnia temu, w okolice Kramatorska, Pokrowska i Słowińska, była dla mojej ekipy 566 wyprawą w tym stuleciu.
(więcej…)
Odpisanie 1,5 proc. podatku nic nie kosztuje. Jeśli nie przekażemy go na jedną z organizacji pożytku publicznego, pieniądze te trafią do budżetu państwa. Każda przekazana kwota umożliwia nam dalsze działanie na wschodzie!
(więcej…)
W 2023 roku Fundacja Studio Wschód przekazała wsparcie dla Rodaków na Ukrainie oraz w Mołdawii. Pomoc w ciągu roku dotarła do kilkuset naszych rodaków w ponad 13 miejscowościach, beneficjentami projektu ”Pomoc Polakom na Ukrainie oraz Mołdawii” były zarówno polskie organizacje kulturalne na Ukrainie i w Mołdawii, jak i samotni nasi rodacy i rodziny wielodzietne, do których kierowana była szczególna pomoc.
(więcej…)
To była bardzo trudna podróż i najtrudniejsza chyba dziennikarska misja. Nie dlatego, że trafiliśmy na srogie mrozy, gołoledź i słynny kazachski buran. Transport Pani Marii do Polski wiązał się z ryzykiem.
(więcej…)