21 lat temu Białoruś zmieniła flagę. Historyczne barwy zastąpiono radzieckimi

You are currently viewing 21 lat temu Białoruś zmieniła flagę. Historyczne barwy zastąpiono radzieckimi

14 maja 1995 roku Białoruś zmieniła swoją flagę państwową. Stało się tak po referendum, jakie zarządził Aleksander Łukaszenka. Za nowymi barwami opowiedziało się 75,1 proc. wszystkich głosujących. Jednak zdaniem niezależnych obserwatorów, wyniki zostały sfałszowane. Nieprzypadkowo dzisiaj białoruska opozycja pikietowała w Mińsku. Demonstrujący zostali spisani przez milicję.

Historyczna flaga Białorusi (trzy równomierne pasy: dwa białe oraz czerwony pomiędzy nimi), w latach 1991-1995 była oficjalną w kraju naszych wschodnich sąsiadów. Po dojściu do władzy, chcąc zbliżyć kraj do Rosji, Aleksander Łukaszenka postanowił jednak zmienić barwy państwowe. Prezydent Białorusi zaproponował flagę nawiązującą do Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Różnica polegała na usunięciu sierpa oraz młota. W referendum opowiedziało się za tym 75 proc. głosujących, choć według niezależnych obserwatorów, wyniki zostały sfałszowane. Oprócz flagi zmieniono również herb (wcześniej nawiązywała Pogoń), a także nadano językowi rosyjskiemu status państwowej mowy.

Historyczna flaga Białorusi:

5

Obecna flaga Białorusi:

Flag_of_Belarus_(1995-2012).svg

Dzisiaj historyczna biało-czerwono-biała flaga jest używana przez opozycją białoruską i stała się jej symbolem. Nieprzypadkowo dzisiaj odbyły się protesty w Mińsku, na placu Październikowym. Kilkadziesiąt osób protestowało przeciwko polityce Łukaszenki, manifestując z historycznymi barwami swojego kraju. Obecna na miejscu milicja spisała opozycjonistów, co zapewne oznaczać będzie dla nich surowe kary.

Poniżej wideo z pikiety: