Studio Wschód: Mikołaj na Ojcowiźnie

Grudzień to czas odwiedzin naszych rodaków z Kresów i wręczania im świątecznych darów. Tym razem ekipa Studia Wschód zawitała do Sądowej Wiszni oraz Murowanego, gdzie tamtejszych Polaków odwiedził Mikołaj z Dolnego Śląska.


O tej wizycie traktuje najnowszy odcinek programu Studio Wschód, który dostępny jest już w Internecie. Przypominamy, że reportaże emitowane są w programie TVP Polonia w środy o godz. 18.25 (premiera) oraz w TVP3 Wrocław we wtorki o godz. 18. Ponadto powtórki Studia Wschód ukazują się w środy o godz. 00.10 i 7.00 (TVP Polonia), a także w niedzielę o godz. 10.48 (TVP3 Wrocław).

Od kilku już lat na początku grudnia do  Sądowej Wiszni na Ukrainie dociera delegacja z podwrocławskiej gminy Borów, aby obdarować uczniów polskiej szkoły mikołajowymi prezentami. Łącznikiem między tymi społecznościami jest nauczyciel gimnazjum w Borowie – Marian Grabas, którego matka urodziła się w pobliskich Katarenicach. Na upominki z Dolnego Śląska  oczekuje zawsze młodzież z zespołu LILIA,  ale również nasi Rodacy, którzy po wojnie nie opuścili swojej rodzinnej ziemi.  Sądowa Wisznia od XIII wieku związana była z polską historią.  W 1368 roku król Kazimierz Wielki nadał stolicy regionu pierwsze przywileje. Od 1545 roku odbywały się tutaj słynne w całej  Rzeczypospolitej sejmiki  województwa ruskiego. Dzisiaj pozostało niewiele  śladów dawnej świetności miasta, ale wciąż mieszka tutaj sporo  Polaków, którzy pielęgnują swoją kulturę, ojczysty język i przywiązanie do narodowej tradycji.

Oglądaj odcinek „Mikołaj na Ojcowiźnie” w Internecie

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia skłaniają dawnych mieszkańców Kresów i ich potomków do odwiedzania sąsiadów zza wschodniej granicy. Szczególnie w ostatnich latach, kiedy na Ukrainie toczy się wojna, częściej otwierają się polskie serca. Łączność z dawną ojczyzną pradziadów, stała się ważna dla najmłodszego pokolenia Dolnoślązaków. Od dwóch lat uczniowie gimnazjum w Siedlcu koło Wrocławia, przekazują mikołajowe paczki swoim rówieśnikom z Murowanego w powiecie starosamborskim. To stąd 70 lat temu ich przodkowie wyjechali na zachód i osiedlili się w okolicach Wrocławia. Przez kilkaset lat było to miasteczko – Laszki Murowane ­- lokowane na prawie magdeburskim. W połowie XVI wieku zbudowano tu jedną z największych magnackich rezydencji w Rzeczypospolitej, zrujnowaną podczas  Pierwszej Wojny Światowej.  Stąd pochodziła Maryna Mniszchówna – późniejsza caryca Rosji – żona Dymitra I Samozwańca. Od 1946 roku nie ma tu już naszych Rodaków. Zmieniono nazwę miejscowości. Dziś jest to wieś – Murowane.  Pozostały polskie ślady i ludzie, którzy pamiętają dawnych mieszkańców tej ziemi. Inicjatorem tych powrotów do Laszek jest nauczyciel gimnazjum w Siedlcu- Jerzy Wojtasik, który wraz z żoną Anną utrzymują na co dzień bliskie kontakty z uczniami i nauczycielami miejscowej szkoły. Po raz pierwszy w czasie tegorocznych wakacji zabytkowy polski cmentarz w Murowanym był porządkowany przez uczniów z Zespołu Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu, którymi opiekowała się nauczycielka Beata Oziembłowska  – autorka publikacji o swojej rodzinnej ziemi.

Grażyna Orłowska – Sondej

Zdjęcia z wręczania darów:

dary_sadowa
dary_piotrowce_4

piotrowce_6

dary_piotrowce_3

dary_piotrowce_2

dary_piotrowce

dary__murowane_4

dary__murowane_3

dary__murowane_2dary__murowane

Zdjęcia z Laszek Murowanych przed wojną:

file0002

file0004

file0006

file0008

file0009

laszki-2