74. rocznica zagłady wsi podolskiej Hucisko Brodzkie

11 lutego 2018 r. wolontariusze akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” z Jugowa oraz przyjaciele Kresów Wschodnich przybyli do Kościoła Pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Jugowie, aby uczestniczyć w uroczystej mszy św. w 74. Rocznicę zagłady wsi podolskiej Huciska Brodzkiego. Mszę Św. uświetniły poczty sztandarowe: Stowarzyszenia Kresowian Ziemi Kłodzkiej, Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Nowa Ruda oraz   górniczy.

Kolejnym punktem jugowskich uroczystości było spotkanie gości w sali wiejskiej Jugowianka. Na spotkanie z byłymi mieszkańcami Huciska Brodzkiego panem Władysławem Pinkiewiczem i jego rodziną przybyli: wolontariusze akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, Tadeusz Szewczyk – prezes zarządu Stowarzyszenia Kresowian Ziemi Kłodzkiej, ks. Krzysztof Kaczmarek – Proboszcz Parafii Jugów, Wojciech Kołodziej – radny Rady Powiatu Kłodzkiego, Teresa Bazała – wiceprzewodnicząca Rady Gminy Nowa Ruda, radni Gminy Nowa  Ruda: Bogusława Tarassow, Marcin Antosik i Andrzej Behan – przewodniczący Rady Miejskiej w Nowej Rudzie, Artur Chorzępa – dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Jugowie, Joanna Tarapacka – zastępca dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 w Jugowie, Kazimierz Łaba – sołtys Jugowa, KGW Jugów na czele z przewodniczącą Anną Ścięgaj, Klub Seniora „Wrzos” na czele z prezesem Haliną Borger, brać górnicza z Jugowa, Dawid Sarysz – redaktor Tygodnika Lokalnego „Noworudzianin” oraz mieszkańcy Jugowa i okolicznych miejscowości.

W trakcie dwugodzinnego spotkania wolontariusze współpracujący z Fundacją Studio Wschód zaprezentowali fragmenty rękopisu Jana Pinkiewicza (ur. 1929r. w Hucisku Brodzkim) pt. „Zagłada wsi podolskiej Huciska Brodzkiego”. Należy nadmienić, iż  Jan Pinkiewicz, 13 lutego   1944r.,  w dniu napaści przez banderowców na polską wieś i wymordowania ponad 37 osób, służył jako 14-sto letni chłopiec w samoobronie Huciska Brodzkiego. Pan Władysław mając wówczas 4 lata widział  straszne zbrodnie poczynione na Polakach oczami dziecka i takie obrazy pozostały w jego pamięci do obecnej chwili.

Czytaj: Świadkowie historii: Wspomnienia Jana i Władysława Pinkiewiczów urodzonych w Hucisku Brodzkim [wideo]

Historię i przyczyny  pogromów, które miały miejsce na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, zaprezentował podczas wygłoszonego odczytu Andrzej Behan. Zainteresowanie przedstawionymi przez prelegenta materiałami było tak duże, że goście zgromadzeni na sali  zadawali dodatkowe pytania. Na każde z nich Andrzej Behan udzielał  wyczerpującej odpowiedzi.

Kolejnym punktem jugowskich uroczystości była prezentacja przedstawiona przez wolontariuszy z wakacyjnego wyjazdu na Kresy w celu ratowania polskich mogił od zapomnienia. Julia Lichwa, Violetta Hryckiewicz  oraz opiekunowie wolontariuszy zaprezentowali zdjęcia z prac renowacyjno-porządkowych poczynionych na cmentarzach Legionistów w Brodach, w nieistniejącej wsi Hucisko Brodzkie oraz w Berdyczowie.

Uroczystości uświetnił występ Koła Gospodyń Wiejskich w Jugowie. Członkowie zaprezentowali cztery utwory o tematyce patriotycznej i maryjnej. W podziękowaniu za pomoc przy organizacji uroczystości, wolontariusze przekazali na ręce gości pamiątkowe notatniki  „Z Polonią i dla Polonii”.

Organizatorzy uroczystości dziękują wszystkim darczyńcom o wielkich sercach, którzy przyczynili się do zorganizowania poczęstunku dla przybyłych gości.

Autor zdjęć: Grzegorz Mikołajek