W czasie radzieckiej okupacji ziem polskich, od 17 września 1939 roku rozpoczęły się prześladowania i represje ludności zamieszkującej wschodnią część II Rzeczypospolitej. 10 lutego 1940 roku odbyła się się pierwsza masowa deportacja polskich obywateli w głąb Związku Radzieckiego.
Ofiarami byli Kresowianie, najczęściej osadnicy wojskowi, urzędnicy państwowi, pracownicy leśni i ich rodziny. W ciągu jednej lutowej nocy, swój dom straciło na zawsze, ponad 140 tysięcy osób. Podróż na Syberię trwała najczęściej kilka tygodni. W towarowych wagonach ludzie umierali z głodu, wycięczenia i zimna. Podczas czterech deportacji do czerwca 1941 roku na Syberię i do Kazachstanu wywieziono ponad 320 tysięcy Polaków. Według niektórych badaczy liczba zesłańców mogła być nawet dwukrotnie większa.
Na „nieludzkiej ziemi” znalazły się tysiące małych dzieci. Spędziły tu najtrudniejsze lata . Wielu zostało sierotami. Znajdowały schronienie w domach dziecka. Kilkunastu tysiącom najmłodszych Rodaków, udało się wydostać na południe wraz z Armią Andersa. Bezpieczni, rozjechali się po całym świecie, korzystając z gościny wielu krajów. Niektórzy z rodzinami wrócili do Polski. Są ostatnimi dzisiaj świadkami wydarzeń, które tragicznie wpisały się w dzieje naszego narodu.
W Katolickim Zespole Edukacyjnym im. księdza Piotra Skargi w Warszawie, powstaje pierwsze w Polsce muzeum upamiętniające DZIECI SYBERII. Jest to również doskonale miejsce spotkań ludzi, którzy najmłodsze lata spędzili na „nieludzkiej ziemi”, a dzisiaj mieszkają na różnych kontynentach. Ta wyjątkowa szkoła od kilu lat gromadzi pamiątki związane z deportacją Polaków w głąb Związku Radzieckiego, utrzymuje kontakty z Polakami żyjącymi na Syberii, przyjmuje w swoich progach najmłodszych Rodaków.
Grażyna Orłowska – Sondej
WSCHÓD – emisja czwartek, 7 lutego 2019
https://youtu.be/YagwL7-iaMA
Wspieraj Studio Wschód i zgarniaj gwarantowane nagrody!
Wpłaty można kierować na konto Fundacji Studio Wschód:
Nr konta: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska)
W tytule prosimy wskazywać cel wpłaty, np. „na akcję Mogiłę pradziada”, „na transport darów”. Można wskazać też konkretną osobę, której zechcą Państwo pomóc. Wtedy nasze ekipa odwiedzi potrzebującego rodaka.
*Otrzymanie nagrody jest możliwe tylko poprzez wspieranie nas przez platformę patronite.pl