Akcja wileńskiego hospicjum

You are currently viewing Akcja wileńskiego hospicjum

W dniach 12-15 sierpnia w Opolu odbywał się V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki.

W wydarzeniu wzięło udział 21 zespołów i artystów solowych z dziesięciu krajów: Austrii, Białorusi, Francji, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Niemiec, Szwecji, Ukrainy oraz Włoch. Byał to także świetna okazja dla rozproszonych po świecie artystów polonijnych do spotkania się razem na poświęconym im Festiwalu.

Polacy z Białorusi regularnie goszczą w Opolu od dawna. Przyciągały ich rozmaite wydarzenia: wydawnictwa książkowe poświęcone Polakom poza granicami kraju, konkursy literackie, konferencje o tematykach popularnonaukowych, kolonie dla uczących się języka polskiego przy ZPB dzieci czy Letnie Akademie Kultury i Języka Polskiego.

Zwycięzcą tegorocznej piątej edycji Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki „Opole” został berliński zespół „Stan zawieszenia”. Za to Waleria Zaziulczyk z Mińska, reprezentantka Białorusi, otrzymała Nagrodę Radia Opole. Bożena Worono, także reprezentująca białoruskich Polaków, nagrodzona została statuetką z dedykacją „Za miłość do polskiej piosenki”.

Jedna z laureatek Festiwalu, przybyła z Francji Elżbieta Krawczyk, zauważa, że ludzie biorący udział w Festiwalu „(…) są przede wszystkim spragnieni Polski.” Integrują się z całą społecznością artystyczną Polonii, cieszą się że mogą być wśród swoich: „(…) tworzymy pewne więzi, również emocjonalne i te więzi potrafią potem przetrwać lata, jak się okazuje (…)”

Zobacz również: