Potyczka polskich partyzantów z wojskami niemieckimi pod Chotczą (Mazowsze) zakończyła się 29 października 1944 roku – 78 lat temu.
Zgrupowanie partyzanckie AL-BCh ruszyło w stronę linii frontu po nawiązaniu kontaktu z Armią Czerwoną oraz otrzymaniu zgody na przekroczenie frontu. Około tysiącosobowa grupa składała się z 765 bojowników Armii Ludowej, a resztę stanowili żołnierze z Batalionów Chłopskich.
W nocy z 27 na 28 października partyzantom udało się przebić przez pozycje niemieckie pod Chotczą i dotrzeć na sowiecki przyczółek puławski. W ostatnim momencie do przedzierającego się w walkach przez linie niemieckie zgrupowania dołączyło 150 okolicznych zdekonspirowanych działaczy PPR.
W sumie, w wyniku walk z Niemcami i błędnego ostrzelania przez Sowietów, zgrupowanie partyzanckie straciło 170 zabitych oraz znacznie więcej rannych. Niedługo po znalezieniu się po sowieckiej stronie frontu, partyzanci zostali wcieleni do 1 Armii Wojska Polskiego i w jej szeregach doszli do Berlina.
W okresie PRL-u w gminie Chotcza powstały dwa pomniki upamiętniające walki Armii Ludowej i Batalionów Chłopskich wraz z Armią Czerwoną przeciwko Niemcom. W 1967 roku na jednym z budynków umieszczono także tablicę ku czci poległych 170 partyzantów.
Zobacz również: