Andrzej Poczobut na liście terrorystów białoruskiego KGB

You are currently viewing Andrzej Poczobut na liście terrorystów białoruskiego KGB

Andrzej Poczobut, członek władz Związku Polaków na Białorusi i dziennikarz, został wpisany na „listę terrorystów” prowadzonych przez białoruskie władze.

Białoruskie Centrum Praw Człowieka „Wiasna” powiadomiło o tym fakcie w dniu 6 października. Poczobut znajduje się w areszcie już od ponad półtora roku, reżym łukaszenkowski oskarża go formalnie o „wzniecanie wrogości” oraz nawoływanie do nakładania sankcji na państwo.

Sprawy karne tego typu, dotyczące przedstawicieli polskiej społeczności na Białorusi, zostały uznane przez tamtejsze organizacje obrońców praw człowieka, jak i przez polski rząd oraz społeczność międzynarodową, za pokazowe represje o podłożu politycznym. Stanowią część ataków władzy Aleksandra Łukaszenki na wolność słowa oraz społeczeństwo obywatelskie na Białorusi.

BCPC „Wiasna”, uznane przez władze Białorusi za organizację nielegalną, podało także, że Poczobut nie jest przypadkiem odosobnionym. Oprócz niego na liście figuruje czterech innych polskich działaczy, jak również 179 Białorusinów, wśród nich Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji antyłukaszenkowskiej.

Zobacz również: