Bitwa pod Murowaną Oszmianką: AK rozbija litewskich kolaborantów Hitlera

You are currently viewing Bitwa pod Murowaną Oszmianką: AK rozbija litewskich kolaborantów Hitlera

Polacy rozebrali litewskich kolaborantów i w bieliźnie pognali boso do Wilna. 600 żołnierzy Armii Krajowej rozbiło trzy kompanie Litwinów pod Murowaną Oszmianką. Pewni niemieckiej obstawy, zostali srogo ukarani przez Wojsko Polskie za zbrodnie popełnione na ludności cywilnej. 

W nocy z 13 na 14 maja miała miejsce bitwa pod Murowaną Oszmianką (obecnie na terenie Białorusi).  Po za walką z dwoma kompaniami litewskimi, Polacy rozbili również trzecią  w sąsiedniej wsi Tołminowo. Początek ataku Polaków nie zapowiadał ich zwycięstwa. Od wschodu natarcie zakończyło się sukcesem, jednak atak z zachodu był opóźniony. Ostatecznie jednak dokonał on wyrwę wśród przeciwników, która umożliwiła zakończenia szturmu pełnym sukcesem. Zacięty opór i ogień karabinów maszynowych spowodował straty w polskich szeregach. W wyniku ataku Polaków w Murowanej Oszmiance wzięto do niewoli 230 kolaborantów, zaś w Tołminowie 120 kolejnych. W końcu też AK-owcy rozebrali jeńców i w pognali ich do Wilna w samej bieliźnie.
Ostateczne straty Polaków były niewielkie w stosunku do przewagi wroga i rozmiarów akcji. Zginęło 13 AK-owców przy 60 kolaborantach. Wojsko Polskie zdobyło żywność, broń i amunicję. Powiat Oszmiański i Wileńsko-trocki wróciły wtedy pod polską kontrolę.
Zdjęcie miniatur: Żołnierze biorącej udział w bitwie brygady „Szczerbca”, ze zb. Muzeum Armii Krajowej Okręgu Wilno „Wiano” /IPN