Banderowcy zamordowali Ukraińców, którzy ukrywali Żydów

You are currently viewing Banderowcy zamordowali Ukraińców, którzy ukrywali Żydów

Bardzo ciekawa polemika pomiędzy środowiskami żydowskimi w sprawie OUN-UPA. Pomiędzy żydowskimi środowiskami popierający nowy wizerunek UPA i tymi potępiającym banderowców.

Na ilustracji fotografia Mychajła i jego żony, oraz drzewko w Yad Vashem posadzone na cześć rodziny Swystunów

isa-2 isa1

Żydom, wstawiającym się za OUN, przypomniano historię jednego morderstwa
3 listopada 2016

Źródło – Izrus

.http://izrus.co.il/diasporaIL/article/2016-11-03/33330.html

Dyrektor Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego [Eduard Doliński] zdemaskował ukraińskich historyków i ich żydowskich sojuszników, którzy piszą nową historię bohaterów z OUN-UPA. Skrytykował artykuł „Żydzi w UPA”, rozreklamowany” w sieci internetowej przez szefa Stowarzyszenia Żydowskich Organizacji i Wspólnot Ukrainy Josipa Zisselsa.

Dyrektor Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego (UKŻ) Eduard Doliński demaskuje zainfekowanych „wirusem fałszerstwa i kłamstwa” ukraińskich historyków i ich żydowskich sojuszników, którzy piszą nową historię bohaterów z OUN-UPA. 3 listopada 2016 r. na swojej stronie w serwisie społecznościowym Facebook skrytykował artykuł ukraińskiego historyka Wołodymyra Gyndy „Żydzi w UPA”, który „wrzucił” do sieci szef Stowarzyszenia Żydowskich Organizacji i Wspólnot Ukrainy Joseph (Josip) Zissels.

„Odważny i bezkompromisowy, autor artykułu zdecydował się skrytykować prezydenta Izraela za jego wypowiedź o współudziale OUN w Holokauście. W celu zasiania wątpliwości w uczciwość Rivlina, historyk podał wyjątkowy przykład ratowania Żydów przez członków OUN. Byłoby lepiej, gdyby tego nie zrobił!” – napisał Doliński.
Dyrektor UKŻ cytuje fragment artykułu Gyndy, w którym stwierdzono: „Przedstawiciele OUN Ilko Sawczyn i Mychajło Swystun prawie całą wojnę ukrywali przed Niemcami rodzinę żydowską. Już po wojnie uratowani przez nacjonalistów: sześciu członków rodziny, podziękowali swoim zbawcom. Dzięki świadectwu głowy tej rodziny status Sprawiedliwych wśród Narodów Świata otrzymał Mychajło Swystun.”
Według danych odszukanych przez Dolińskiego, kompleks upamiętniający „Yad Vashem” rzeczywiście w 1974 roku przyznał Mychajle Swystunowi, jego żonie i synowi tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ale w 1946 roku ukraińscy nacjonaliści, dowiedziawszy się o tym, że rodzina Swystunów pomagała Żydom w czasie wojny, zamordowali Swystuna i jego żonę.
„To wszystko, co koniecznie trzeba wiedzieć o artykułach, uczciwości i rzetelności zawodowej współczesnych ukraińskich historyków i ich uczynnych zwolennikach żydowskich, próbujących wybielić zbrodnie OUN-UPA!” – podsumował Doliński.

Jak już poinformował portal IzRus, już wcześniej Josip Zissels wystąpił przeciwko przemówieniu prezydenta Izraela Re’uwen Riwlina na temat zaangażowania Ukraińców w masowych mordach Żydów w czasie Holokaustu. Szef Związku Żydowskich Organizacji i Wspólnot Ukrainy powiedział, że Rivlin jest obciążony stereotypami przeszłości i wykształcony na… sowieckiej historiografii .

Przy wykorzystaniu materiałów powołanie się na «IzRus.co.il» jest obowiązkowe

.
Jedno „ale” w historii ratowania Żydów przez nacjonalistów.

Oto jeden z licznych przykładów wirusa fałszerstwa i oszustwa, który poraził ukraińskich historyków i ich żydowskich sojuszników, piszących nową historię bohaterów z OUN-UPA. Josip Zissels rozpowszechnił w sieci tekst ukraińskiego historyka Wołodymyra Gyndy „Żydzi w UPA”, który ukazał się 13 października 2016 na stronie internetowej „Zbrucz”. Śmiały i bezkompromisowy autor zdecydował się skrytykować prezydenta Izraela za jego wypowiedź o współudziale OUN w Holokauście. Aby zasiać wątpliwości co do uczciwość Rivlina, historyk przytoczył wyjątkowy przykład ratowania Żydów przez członków OUN. Byłoby lepiej, gdyby tego nie zrobił!
Historyk Gynda w swoim artykule poinformował, że „Przedstawiciele OUN Ilko Sawczyn i Mychajło Swystun prawie całą wojnę ukrywali przed Niemcami rodzinę żydowską. Już po wojnie uratowani przez nacjonalistów: sześciu członków rodziny, podziękowali swoim zbawcom. Dzięki świadectwu głowy tej rodziny status Sprawiedliwych wśród Narodów Świata otrzymał Mychajło Swystun.”

Byłaby to piękna historia, gdyby nie jedno „ale”! „Yad Vashem” rzeczywiście w 1974 roku przyznał Mychajle Swystunowi, jego żonie i synowi tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ale w 1946 roku ukraińscy nacjonaliści, dowiedziawszy się o tym, że rodzina Swystunów pomagała Żydom w czasie wojny, zamordowali Swystuna i jego żonę.

To wszystko, co trzeba wiedzieć o artykułach, uczciwości i rzetelności zawodowej współczesnych ukraińskich historyków i ich użytecznych zwolenników żydowskich, próbujących wybielić zbrodnie OUN-UPA!

http://obozrevatel.com/…/69457-odno-no-v-istorii-spaseniya-…

/

Tadeusz Isakowicz-Zaleski