„Beztroski wiek” – ciekawa wystawa w Wilnie

You are currently viewing „Beztroski wiek” – ciekawa wystawa w Wilnie

Międzynarodowa wystawa poświęcona tematowi dzieciństwa w Wielkim Księstwie Litewskim otwarta zostanie dnia 13 października w Wilnie.

Będzie dostępna w Muzeum Narodowym Pałacu Wielkich Książąt Litewskich. Ma być złożona z czterech segmentów, ułożonych pod względem tematyki i chronologii. Na wystawie zaprezentowane będą takie eksponaty jak rysunki, rękopisy, odzież, zabawki, podręczniki i liczne inne przedmioty związane z ówczesnym okresem dzieciństwa.

Wiele z nich jest odzwierciedleniem doświadczeń najmłodszych pochodzących z wyżyn społeczeństwa, ale wystawa nie ignoruje też dzieci mniej uprzywilejowanych czy porzuconych, stara się pokazać niejednolitość doświadczeń dziecięcych z tego okresu, gdyż zależały one od statusu społecznego, płci i wieku.

Ma ona bowiem na celu podkreślenie dwoistość etapu życia człowieka jakim jest dzieciństwo. Dla niektóre dzieci wówczas faktycznie był to wiek beztroski, lecz niektórzy ciężar odpowiedzialności i oczekiwań czuli już od najmłodszych lat. Szczególnie tyczy się to potomków władców, za których luksusowymi wizerunkami kryją się opowieści o ogromnych wymaganiach ze strony rodziny i państwa.

Ciekawą częścią wystawy, obok zabawek czy dywagacji zachodnich pedagogów o daniu dzieciom przestrzeni do poznawania świata, są także napisane przez magnatów Litwy instrukcje wychowywania dzieci sposobem codziennych surowych obowiązków.

źródło: l24.lt

Zobacz również: