83 lata temu, 27 września 1939 roku, pod wołyńskim Szackiem rozpoczęła bitwa grupy Korpusu Ochrony Pogranicza gen. Orlik-Rückemanna z bolszewikami.
Generał Wilhelm Orlik-Rückemann dowodził całością sił KOP od końca 1938 roku. Po wkroczeniu Sowietów do Polski nakazał on koncentrowanie się sił w celu stawienia oporu Armii Czerwonej, lecz z racji miażdżącej przewagi przeciwnika postanowiono przebijać się na zachód, do Warszawy.
Zgrupowanie KOP, wyposażone w 16 dział, liczyło początkowo jakieś 9 tyś. ludzi, lecz w wyniku ciągłych potyczek z Sowietami jego liczebność stopniała do ok. 4 tys. Pod Szackiem polscy żołnierze trafili na 52 Dywizję Strzelecką (13 tys. ludzi, 15 czołgów, 15 dział). Bitwę rozpoczął szturm czerwonoarmistów na stanowiska polskie.
Polacy pozwolili im podejść blisko, po czym otworzyli zmasowany ogień i zniszczyli osiem czołgów wroga. Podpułkownik Nikodem Sulik poprowadził następnie szturm na Szack. Wieś udało się zdobyć po krwawej walce na bagnety, sowiecki kontratak został równie zaciekle odparty. W tych walkach poległo 500 polskich żołnierzy, oficjalne straty sowieckie (167 rannych i zabitych oraz kilkanaście zniszczonych maszyn) są zapewne zaniżone.
18 polskich oficerów zostało zamordowanych już po bitwie. Starcie to zostało upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic: „SZACK – WYTYCZNO 28 IX – 1 X 1939”.
Zobacz również: