Białoruska zbrodnia w Lerypolu

You are currently viewing Białoruska zbrodnia w Lerypolu

83 lata temu, 24 września 1939 roku, zakończyły się mordy na polskich osadnikach wojskowych okolicach osady Lerypol, w gminie Żydomla powiatu grodzieńskiego województwa białostockiego.

Przed wojną w gminie białoruska ludność prawosławna stanowiła większość na wsiach, Polacy przeważali w miastach. Na jej terenie prowadzone było intensywne osadnictwo polskie, w trakcie którego powstało kilka osiedli osadników wojskowych. Po sowieckiej agresji, dowiedziawszy się o mordach dokonywanych przez ludność niepolską, osadnicy planowali ucieczkę, lecz miejscowi Białorusini przekonali ich do pozostania.

22 września nad ranem w Lerypolu pojawiła się grupa ludzi, mająca na rękawach czerwone opaski. Składała się z mieszkańców pobliskich wsi uzbrojonych w broń palną, siekiery, szable. Kolejno otaczali domy osadników, zabierając mężczyzn na zebranie z przedstawicielami władz sowieckich we wsi Kurpiki. Osadnicy i ich rodziny, w stosunku do których miejscowi dotychczas pozytywnie się odnosili, nie byli tym faktem zaalarmowani.

Wszyscy zatrzymani zostali jednak w drodze na Kurpiki brutalnie zamordowani. Niedługo po pierwszym mordzie sprawcy porwali i zgładzili trzech kolejnych osadników lerypolskich.

W latach 90. XX wieku prokuratura Republiki Białorusi odmówiła wszczęcia dochodzenia w ich sprawie ze względu na „brak znamion przestępstwa”.

Zobacz również:

https://www.youtube.com/watch?v=M2pYqwshp1U
https://www.youtube.com/watch?v=gx591oq_idE
https://www.youtube.com/watch?v=2_fi9x9qRcM&t=12s