24 listopada 1838 roku, 184 lata temu, polska emigracja w Paryżu doprowadziła do powstania Biblioteki Polskiej.
Inicjatorem tego projektu w formie fundacji, mającej za zadanie gromadzić ocalałe ze zniszczenia i grabieży wszelkie książki, archiwa oraz pamiątki narodowe, był Karol Sienkiewicz, działacz polityczno-społeczny i wydawca. Wspierali go przy tym m.in. książę Adam Jerzy Czartoryski oraz Julian Ursyn Niemcewicz. Dożywotnim prezesem i formalnym właścicielem był Czartoryski, gdyż ułatwiało to funkcjonowanie biblioteki w warunkach ówczesnego francuskiego prawa.
W 1893 roku zarząd nad biblioteką przekazano krakowskiej Akademii Umiejętności, która zachowała go do roku 1946. Do tego czasu, w 1903 roku w ramach biblioteki utworzono Muzeum Adama Mickiewicza z pamiątek przekazanych przez syna wieszcza, Władysława. Podczas okupacji niemieckiej działalność zawieszono, a zbiory zostały rozgrabione przez Niemców.
W latach 50. bibliotekę starały się przejąć władze komunistyczne, lecz francuski parlament się na to nie zgodził. Jednocześnie wg sądu administracyjnego nie dało się ustalić prawnego właściciela, budynek biblioteki przypadł więc Zjednoczeniu Rzymsko-Katolickiemu w Chicago, które dzierżawiło go tuż po wojnie.
Z kolei Zjednoczenie wydzierżawiło bibliotekę odrodzonemu Towarzystwu Historyczno-Literackiemu, które opiekowało się biblioteką przed wojną. Ostateczne dopiero na początku XXI wieku udało się uregulować sprawę własnościową gmachu i biblioteka o zbiorach 220 tys. wolumenów działa do dziś.
Zobacz również: