18 grudnia 1933 roku, 89 lat temu, Bolesław Bierut skazany został na siedem lat więzienia za współpracę wywiadowczą ze służbami sowieckimi.
Urodzony w 1892 roku koło Lublina Bierut pochodził z rodziny chłopskiej, w 1905 roku został usunięty z ostatniej klasy powszechnej szkoły katedralnej za uczestniczenie w strajku przeciwko obowiązku posługiwania się rosyjskim na lekcjach. Wówczas trafił pod wpływ Jana Hempla, działacza robotniczego i spółdzielczego, który odwiódł go od Kościoła i wiary.
Pracował w Lublinie i Warszawie jako pomocnik geometry oraz zecer w drukarni, podczas Wielkiej Wojny ukrywał się przed austriackimi władzami okupacyjnymi. W grudniu 1918 roku PPS-Lewica oraz Socjaldemokracja Królestwa Polskiego i Litwy połączyły się w Komunistyczną Partię Polski, Której Bierut został członkiem. Za działalność spółdzielczą w ramach KPP trzykrotnie aresztowany w latach 20.
W 1925 roku odbył szkolenie sabotażowo-konspiracyjno-dywersyjne w Moskwie, wiążąc się tym samym z sowieckimi służbami. Wykonywał zadania partyjne w Austrii, Bułgarii i Czechosłowacji, do kraju powrócił dopiero w 1932 roku. Po wyroku za szpiegostwo siedział w Warszawie i Rawiczu, na wolność wyszedł w 1938 roku z racji amnestii.
Pobyt w polskim więzieniu uchronił Bieruta oraz kilku innych polskich komunistów przed represjami stalinowskimi w ZSRS, w wyniku których KPP została unicestwiona a jej działacze zamordowani lub uwięzieni.
Zobacz również: