Bohaterska śmierć rzeźbiarza-legionisty

You are currently viewing Bohaterska śmierć rzeźbiarza-legionisty

106 lat temu, 5 lipca 1916 roku, w walkach o Górę Polską podczas bitwy pod Kostiuchnówką zginął porucznik Włodzimierz Konieczny.

Urodzony w 1886 roku w Jarosławiu, rozpoczął studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, działał w Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckim. Był znany w krakowskim środowisku artystycznym, należał do Towarzystwa Artystów Polskich„ Sztuka”, utrzymywał przyjacielskie relacje z „Witkacym” i Stefanem Żeromskim. W 1914 Konieczny wstąpił do 1 pułku piechoty Legionów Polskich, walczył nad Nidą. Latem 1916 pod Kostiuchnówką dowodził 4 kompanią II batalionu 5 pułku piechoty. Jego ciała nie odnaleziono, zapewne spoczywa anonimowo w mogile zbiorowej legionistów.

Przed śmiercią wyrzeźbił statuetkę legionisty, którą Józef Piłsudski otrzymał w prezencie imieninowym 19 marca 1916. Włodzimierza Koniecznego pośmiertnie awansowano do stopnia kapitana i odznaczono Krzyżem Niepodległości oraz orderem Virtuti Militari V klasy. Gdy w Radomiu chciano upamiętnić Legiony Polskie powołany w tym celu komitet miał problem z wyborem odpowiedniej rzeźby. Przebywający wtedy w mieście marszałek Piłsudski zasugerował właśnie tę rzeźbę Koniecznego. Pomnik został zaprojektowany przez Kazimierza Pietkiewicza i sporządzony z brązu uzyskanego z przetopionych luf austriackich armat.

Rzeźbę pomnika Czynu Legionów odsłonięto 10 sierpnia 1930 w obecności Józefa Piłsudskiego, polityków i uczestników IX Zjazdu Związku Legionistów, który w tym czasie odbywał się w Radomiu. Pomnik stoi obecnie na radomskim rynku.

Zobacz również:

https://studiowschod.pl/artykuly/pomoc-polakom-na-wschodzie-moldawia/