Bohaterski opór pod Szackiem

You are currently viewing Bohaterski opór pod Szackiem

83 lata temu, 27 września 1939 roku, pod Szackiem na Wołyniu rozpoczęła się 3-dniowa zwycięska bitwa polskich żołnierzy z grupy KOP gen. Wilhelma Orlika-Rückemanna z sowiecką 52 Dywizją Strzelecką.

Generał Orlik-Rückemann dowodził nielicznymi siłami Korpusu Ochrony Pogranicza dozorującymi granicę wschodnią. Stawiły one zaciekły opór wkraczającym Sowietom, jednak wobec wielokrotnej przewagi wroga postanowiono przebijać się w stronę Warszawy. Początkowo zgrupowanie liczyło 9 tys. ludzi, w wyniku ciągłych potyczek z bolszewikami zmalało do 4 tys.

Żołnierze KOP uzbrojeni w 16 dział mieli przeciwko sobie 13 tys. Sowietów z 15 czołgami i 15 działami. Bitwa rozpoczęła się od sowieckiego szturmu na polskie pozycje. Polacy podpuścili wroga blisko i otworzyli ogień, niszcząc 8 czołgów.

Następnie ppłk Nikodem Sulik rozpoczęły szturm na Szack. W krwawej walce na bagnety Polacy zdobyli wieś, a kontratak sowiecki został odparty. Polskie wojska mogły dalej wycofywać się na zachód.

W walkach zginęło lub zostało rannych 500 polskich żołnierzy. Oficjalnie Sowieci przyznali się do 82 zabitych, 185 rannych i straty 9 czołgów, 5 ciągników artyleryjskich oraz kilku samochodów pancernych. Po bitwie zamordowano w pobliskich Mielnikach 18 polskich oficerów.

Starcie to zostało upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic: „SZACK – WYTYCZNO 28 IX – 1 X 1939”.

Zobacz również: