158 lat temu, 29 listopada 1864 roku, w Lucyniu (ob. Łotwa) urodził się Karol Bohdanowicz, specjalista w zakresie górnictwa oraz geologii złóż.
Absolwent petersburskiego Instytutu Górniczego (1886), pracował jako geolog podczas konstrukcji linii kolejowych za Uralem. W czasie pracy poszukiwał także złóż kopalin w regionie. Na przełomie lat 80. i 90. także w charakterze geologa brał udział w rosyjskiej wyprawie do Tybetu, był jednym z pierwszych w tej dziedzinie badaczy tego kawałka świata. Za opracowanie i publikację swoich badań i znalezisk nagrodzony przez Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne.
Jako kierownik grupy badawczej przygotowywał przez 3 lata przewodził wyprawie górniczej, mającej wkład w przygotowanie prac nad Koleją Transsyberyjską. Na początku XX wieku poszukiwał nowych złóż ropy w okolicach Baku, na Kubaniu oraz w Kazachstanie. W celu doskonalenia swojej wiedzy na tym polu wizytował miejsca wydobycia „czarnego złota” na całym świecie, m.in. Kalifornię i holenderską Jawę.
Do odrodzonej Rzeczypospolitej przybył w 1919 roku, do 1938 roku zarządzał polskim przedstawicielstwem firmy wydobywczej „Standard Nobel”. Badał także potencjał naftowy w kraju (szczególnie Bitkowa i Borysławia w Karpatach) oraz złóż ołowiu i cynku w okolicach Olkusza, wykładał na Akademii Górniczej.
Zmarł w 1947 roku, pochowany w alei zasłużonych na warszawskich Powązkach.
Zobacz również: