Borysław na polskim szlaku

You are currently viewing Borysław na polskim szlaku

Borysław w powiecie drohobyckim jest miastem położonym na złożach ropy naftowej. Jego krajobraz zadziwia każdego przybysza. Na niewielkiej powierzchni pracuje prawie 500 urządzeń wydobywczych, zwanych popularnie KIWAKAMI właśnie o tej miejscowości traktuje najnowszy odcinek programu Studio Wschód pt. „Borysław na polskim szlaku”.


Reportaż można obejrzeć tutaj. Pierwotnie został on wyemitowany 1 marca o godz. 18 na antenie TVP3 Wrocław. Powtórka w środę 2 marca o godz. 21.15 na tym samym kanale. W materiale pokazujemy jak wygląda dzisiaj Borysław, jak funkcjonują w nim nasi rodacy, a także jak wspominają go ci, którzy urodzili się w nim, a po wojnie musieli wyjechać. Teraz do Borysławia wrócili…


Borysław w powiecie drohobyckim jest miastem położonym na złożach ropy naftowej. Jego krajobraz zadziwia każdego przybysza. Na niewielkiej powierzchni pracuje prawie 500 urządzeń wydobywczych, zwanych popularnie KIWAKAMI. Można je spotkać w ogródkach działkowych, na podwórkach domów, nawet w miejskim parku. Jeszcze 100 lat temu było tu 2 tysiące szybów wiertniczych. Nafciarze ściągali z całego świata. Miasto należało do najbogatszych w tej części Europy….. Historia Borysławia związana jest z polską królową Jadwigą, która w 1387 roku podarowała tę ziemię usytuowaną u podnóża Karpat – braciom z rycerskiego rodu Dobrostawiczów. Polacy żyli tu od wieków. Nawet wówczas, kiedy po pierwszym rozbiorze miasto znalazło się pod panowaniem Austrii – nasi Rodacy stanowili większość. Rozwijały się polskie szkoły i organizacje. Wielu pracowało przy wydobywaniu ropy.

W 1945 roku 10 tysięcy borysławian musiało opuścić rodzinną ziemię. Osiedlili się w Wałbrzychu i w okolicach Kłodzka. W ostatnich latach coraz częściej wracają, aby odnaleźć swoje ślady sprzed ponad 70 laty. Od 4 lat młodzież z Wałbrzycha porządkuje stary, bardzo zniszczony cmentarz na Hukowej Górze. Tworzy lapidarium z resztek ocalonych mogił. W tym dziele pomagają dzieciaki z Polskiej Sobotniej Szkoły w Borysławiu. Uczy się tutaj prawie 400 osób. W czasie reporterskich wędrówek po ziemi borysławskiej odwiedziliśmy młodzież z polskiej szkoły i przekazaliśmy dary od rówieśników z Wałbrzycha.

Grażyna Orłowska – Sondej

Poniżej zamieszczamy galerię zdjęć, która obrazuje dzisiejszy Borysław.