105 lat temu, 16 grudnia 1917 roku, w brazylijskiej Kurytybie na wiecu ludności polskiej założony został Polski Komitet Centralny.
Miasto to do dziś jest jednym z największych ośrodków polonijnych w Brazylii, osadnictwo polskie na tych terenach sięga drugiej połowy XIX wieku. Komitet założony pod koniec 1917 roku był w Brazylii oficjalnym przedstawicielstwem paryskiego Komitetu Narodowego Polskiego, organizacji która przez państwa ententy postrzegana była jako autentyczna reprezentacja Polski na arenie międzynarodowej.
Na prezesa PKC wybrany został Kazimierz Warchałowski, pochodzący z rosyjskiego Woroneża działacz Ligi Narodowej, pracujący w Brazylii nad rozwojem polskiego szkolnictwa od 1903 roku. Był on delegatem KNP na Brazylię, z tego względu kierowany przez niego Komitet wzrósł do rangi placówki władz polskich w tym kraju.
Działalność polskiego komitetu miała wymiar przede wszystkim propagandowy i polityczny. Prowadził wśród miejscowej społeczności polskiej akcję rekrutacyjną do powstającej we Francji Armii Polskiej (późniejszej Armii Hallera) oraz zabiegał wobec rządu brazylijskiego o uznanie niepodległości państwa polskiego.
Poza tym PKC wydawał członkom brazylijskiej Polonii poświadczenia o polskiej narodowości lub pochodzeniu. Rekrutacja okazała się mało udana, gdyż w przeciągu całej akcji werbunkowej z Kurytyby zgłosiła się niewiele ponad setka osób, za to w kwietniu 1919 roku Brazylia uznała niepodległość Polski.
Zobacz również: