Brno w cyklu Polskie Unesco

You are currently viewing Brno w cyklu Polskie Unesco

17 czerwca w Willi Löw-Beer odbył się wieczór muzyczny z występem harfistki Amelii Tokarskiej, która podczas ekskluzywnego recitalu zagrała dziesięć utworów.

Vladimír Březina, dyrektor willi, zaznaczył, iż był to pierwszy koncert solowy z harfą w roli głównej w tym przepięknym miejscu. W wieczorze uczestniczyli także Julian Golak, wydawca i dysydent z ruchu Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, oraz Ota Nepilý – zamieszkały w Brnie fotograf dysydentów, który zaczął odwiedzać Polskę w latach 80. ubiegłego wieku.

Jak mówił, do Polski jeździł w celu poszukiwania wolności, której wtedy w Czechosłowacji nie było, a nad Wisłą ją odnalazł. Drugi punkt programu obejmował dyskusję uczestników z obydwoma działaczami.

Wspominano księdza Andrzeja Szpaka, legendarnego „duszpasterza hipisów”, który od końca lat 70. ubiegłego wieku organizował pielgrzymki młodzieży różnych dróg na Jasną Górę,
a także bohemistę Jacka Balucha, który zaznajomił Nepilého z książkami Škvoreckiego czy Pavla Kohouta – literaturą nielegalną w ówczesnej Czechosłowacji.

Wystawa o polskich zabytkach Unesco, która zdobi ogród pięknej Willi Löw-Beer, potrwa jeszcze do końca czerwca.

źródło: Polonijna Agencja Informacyjna

Zobacz również:

http://www.studiowschod.pl/artykuly/pomoc-polakom-na-wschodzie-moldawia/