Ciąg dalszy skandalu! Więcej mogił polskich żołnierzy ma zostać zlikwidowanych

You are currently viewing Ciąg dalszy skandalu! Więcej mogił polskich żołnierzy ma zostać zlikwidowanych

Ledwo udało się zażegnać likwidację mogiły żołnierza spod Monte Cassino, a tuż  nieopodal do zaorania są przeznaczone mogiły innych bohaterów, w tym profesora i kapitana II Brygady Legionów Polskich Aleksandra Wojteckiego. Zapewnienie nas o ochronie jednej mogiły, nie rozwiązuje problemu podczas gdy usunięte mają być groby innych bohaterów. Sytuacja ma miejsce na wrocławskim cmentarzu Grabiszyńskim, ile takich przypadków jest w całym kraju?

Poruszeni ostatnim wydarzeniem, które miało miejsce na wrocławskim cmentarzu grabiszyńskim, udaliśmy się tam i odwiedziliśmy grób śp. Antoniego Niewęgłowskiego, żołnierza walczącego pod Monte Cassino w 2 Warszawskiej Brygadzie Pancernej. Wiadomość o tym, że mogiła bohatera ma zostać zlikwidowana rozniosła się wśród użytkowników internetu szerokim echem. W wyniku szybkiej, zdecydowanej i oddolnej akcji udało się nie tylko uchronić tą mogiłę przed likwidacją, ale również uzyskać zapewnienie od Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, który obiecał, iż zaopiekuje się tym nagrobkiem. Odwiedziwszy mogiłę żołnierza spod Monte Cassino szybko przekonaliśmy, że to nie koniec problemu na tym wrocławskim cmentarzu.

Będąc na cmentarzu Grabiszyńskim uhonorowaliśmy bohatera, zapaliliśmy znicze w barwach narodowych i oddaliśmy się refleksji odnośnie do tego, z jakim problemem musimy się jeszcze zmierzyć. Dzień po nagłośnieniu przez nas sprawy oznakowanie grobu do likwidacji zostało usunięte. Spędziliśmy dłuższy czas na cmentarzu i spostrzegliśmy, że mogił przeznaczonych do likwidacji jest więcej, co oczywiście wiąże się z absurdalnym przepisem odnoszącym się do czasowego zajmowania miejsc na cmentarzu. W wyniku tego przepisu omal nie doszło do likwidacji grobu śp. Antoniego Niewęgłowskiego, a tymczasem spokój kolejnego bohatera został naruszony. Zaledwie kilka grobów dalej znajduje się grobowiec rodzinny, w którym spoczęły szczątki śp. kapitana Aleksandra Wojteckiego, legionisty z II Żelaznej Brygady Legionów Polskich.

Zapewne uda się nam uchronić i ten grobowiec od zniszczenia, ale sukces ten zawdzięczamy inskrypcjom na pomnikach i czujności wrocławian odwiedzających cmentarze. Możemy się tylko zastanawiać, co by się stało, gdyby nie widniała informacja o tym, że śp. Antoni Niewęgłowski walczył pod Monte Cassino, a śp. kapitan Aleksander Wojtecki był legionistą II Brygady. Co zatem z nagrobkami, które nie zawierają takich informacji, a mogą również należeć do zasłużonych Polaków? Mamy na to odpowiedź i rozpoczynamy kolejną inicjatywę.

22330658_1997734627121707_270385215_n 22361354_1997734717121698_903931387_n

22386407_1997734733788363_2109377050_n TłoMC

Podjęliśmy decyzję o odpowiednim zaopiekowaniu się mogiłami, zbieramy aktualnie spis zmarłych żołnierzy i osób zasłużonych w celu stworzenia tabliczek informacyjnych o zasługach wraz ze skróconym życiorysem, zostaną one umieszczone na pomnikach.  Aktualnie prowadzimy odbudowę mogiły żołnierzy II Żelaznej Brygady w Karpackiej Pasiecznej.  

Apelujemy o wsparcie naszej akcji, bez was nie damy rady!


Wpłaty można kierować na konto Fundacji Studio Wschód:

Nr konta: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska)

Przyjmujemy płatność PayPal – Kliknij tu by przejść dalej


 W tytule prosimy wskazywać cel wpłaty, np. „na akcję Mogiłę pradziada”, „na transport darów” Można wskazać też konkretną osobę, której zechcą Państwo pomóc. Wtedy nasze ekipa odwiedzi potrzebującego rodaka.

Zobacz koniecznie:

Likwidacja mogił polskich żołnierzy na wrocławskim cmentarzu Grabiszyńskim:-

Na Kresach Wschodnich ratujemy mogiły polskich żołnierzy: