Ciężkie losy pomnika Piaseckiego

You are currently viewing Ciężkie losy pomnika Piaseckiego

58. rocznica śmierci Sergiusza Piaseckiego, kresowego pisarza, przemytnika, agenta wywiadu oraz żołnierza AK, minęła 12 września.

Już od niemal dekady ciągną się starania by Piasecki otrzymał wreszcie swój pomnik z prawdziwego zdarzenia. W 2014 roku wykonany został odpowiadający idei samego pisarza  posąg, który docelowo miał stać na postumencie. Lecz zamiast górować nad placem lub skwerem, znajduje się on w restauracji Dwór Polski na wrocławskim Rynku.

Jeden z inicjatorów upamiętnienia postaci Sergiusza Piaseckiego, prof. Mikołaj Iwanow, podaje, że jeszcze te osiem lat temu planowano postawić mu pomnik na Białorusi, w Rakowie. Miasteczko to dawniej leżało na granicy polsko-sowieckiej, uwiecznionej w najlepszych powieściach pisarza-awanturnika i żołnierza wyklętego. Władze białoruskie nie wydały jednak pozwolenia na jego powstanie.

W 2019 roku za to udało się w tymże Rakowie odsłonić głaz z tablicą pamiątkową opisującą Piaseckiego, jak dotąd jest to jedno z niewielu monumentalnych upamiętnień autora „Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy”, „Trylogii Mińskiej” oraz „Zapisków Oficera Armii Czerwonej.

Zobacz również: