Cudem ocalona z upowskiej rzezi

You are currently viewing Cudem ocalona z upowskiej rzezi

W małej wsi Wolice, nieopodal Brzeżan, żyje ostatnia Polka – 95 letnia pani Anastazja Jankowska. Nasza rodaczka opiekuje się cmentarzem, na którym 71 lat temu pochowano ofiary banderowskiej rzezi.

Podczas tej tragicznej kwietniowej nocy zginął mąż pani Anastazji – Antoni Kinal. Mimo, że wszyscy po wojnie wyjechali na Dolny Śląsk, pani Anastazja pozostała na swojej ziemi, w Wolicy, by strzec grobów bliskich. Samodzielnie pochowała swego męża i bliskich. Jednak będąc w ciąży, została sama.

Rok temu pomogliśmy pani Anastazji zamontować tabliczki na mogiłach pomordowanych. Nasza rodaczka niestety straciła wzrok, jednak cały czas opiekujemy się nią. Podczas naszych ostatnich odwiedzin w Wolicach, przyjechali z nami Dolnośląscy samorządowcy. Kolejnym krokiem z naszej strony będzie operacja wzroku dla pani Anastazji. Starszej kobiecie pomagają również miejscowi Ukraińcy. Podczas rzezi w Wolicach banderowcy mordowali nie tylko Polaków, ale też Ukraińców, którzy nie pozwalali na mordy na sąsiadach.

Akcja ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” i Studio Wschód to nie tylko ratowanie grobów. Przede wszystkim, naszym moralnym obowiązkiem jest wspieranie rodaków i ocalenie ich historii od zapomnienia.

Nagranie ze spotkania z panią Anastazją można obejrzeć w jednym z naszych odcinków programu Studia Wschód, który emitowany jest w każdy wtorek o godz. 18 na TVP Wrocław (powtórka na TVP Polonia w środę o godz. 18.25). Akcja z naszą rodaczką zaczyna się od 20 minuty. Program dostępny jest tutaj: http://wroclaw.tvp.pl/21461683/01092015

Pani Anastazja mimo 91 lat doskonale pamięta i opowiada o tragicznych wydarzeniach w Wolicach. Zachęcamy do obejrzenia materiału.