Zasłużony dla odzyskania polskiej niepodległości polityk orientacji socjalistycznej, marszałek Sejmu RP i premier rządu urodził się w Zbarażu 26 października 1866 roku – 156 lat temu.
Ignacy Daszyński pochodził ze średnio zamożnej szlachty, z rodziny o tradycjach patriotycznych. Rodzina Daszyńskich przeniosła się do Stanisławowa w 1875 roku po śmierci ojca, Ferdynanda. Tam Ignacy poszedł do gimnazjum, z którego wydalono go 7 lat później za wygłoszenie patriotycznego przemówienia.
Wówczas rodzina znów się przeniosła, tym razem do Lwowa. W stolicy Galicji Wschodniej dokończył naukę w gimnazjum, a na studia przeniósł się do Krakowa. Daszyński był jednym ze współzałożycieli Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego. Ugrupowanie to powstało z zamiarem zjednoczenia polskiego środowiska socjalistycznego działającego w zaborze austriackim.
W 1914 roku znalazł się także w reprezentacji politycznej Polaków w Galicji, czyli Naczelnym Komitecie Narodowym. To właśnie dzięki intensywnym zabiegom NKN i jego współpracy z władzami habsburskimi doszło do powstania Legionów Polskich w armii austriackiej.
Daszyński objął także stanowisko premiera jednego z kilku ośrodków władzy, które powstawały na ziemiach polskich w okresie odradzania się niepodległości – powołanego w Lublinie 7 listopada 1918 roku Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej.
Odznaczony Orderem Orła Białego, zmarł w 1936 roku w Bystrej Śląskiej.
Zobacz również: