Pozostało 10 dni – 10 rzeczy które musisz wiedzieć o akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

Już tylko 10 dni pozostało do wyjazdu wolontariuszy na Kresy. 2 lipca ponad 1000 osób ruszy w wielkim konwoju, który uda się na Ukrainę. W ciągu 10 dni uratowanych od zapomnienia i zinwentaryzowanych zostanie 110 cmentarzy. Cały czas trwają gorączkowe przygotowania do wyjazdu. Od dzisiaj aż do 2 lipca będziemy prowadzić finałowe odliczanie przed akcją. Oto najświeższy meldunek – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o naszej inicjatywie!

To już VII edycja akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W tym roku na kresowych cmentarzach pracować będziemy w dniach 2-12 lipca. Dotrzemy aż do 110 miejscowości, gdzie oprócz pracy czekają na nas rodacy: z ciepłym słowem, wzruszającym powitaniem i ciepłym posiłkiem. Będziemy m. in. u strażniczki polskich mogił z Wolicy oraz u ostatniej Polki w Tłumaczu.

1) Sprawdź, czy dotrzemy do twoich rodzinnych stron. Tutaj znajdziesz listę wszystkich 110 miast i wsi, które objęte są tegoroczną akcją. Będziemy pracować zarówno w pobliżu polskiej granicy, jak i na dawnych Kresach I Rzeczpospolitej. Nasi wolontariusze dojadą aż do Jampola! Poniżej interaktywna mapa cmentarzy.

mapa

2) Uczniowie oraz liczne organizacje wciąż zbierają środki n wsparcie akcji. Sprawdź na specjalnej liście, które z placówek wsparły ratowanie kresowych cmentarzy i ile udało im się zebrać pieniędzy na porządkowanie mogił przodków. Do tej pory odnotowaliśmy już 230 darczyńców!

3) Nie bądź bierny! Ty też możesz wspomóc ratowanie polskiego dziedzictwa na Kresach. Liczymy na wsparcie finansowe, dary dla rodaków czy też narzędzia do pracy na polskich zapomnianych nekropoliach. Więcej o wsparciu przeczytasz tutaj, a jeśli chcesz się z nami skontaktować, to wyślij maila: mpoozkompania@gmai.com.

4) Ubieraj się na kresowo. Akcję wspomóc możesz również dokonując zakupów w naszym sklepie. Cały zysk ze sprzedaży koszulek przeznaczony zostanie na ratowanie polskich mogił na Kresach i wsparcie materialne rodaków ze Wschodu. A Ty godnie będziesz prezentować się z naszym logiem, ryngrafem wileńskim, Orłem Białym czy też Polską Walczącą. Wszystkie wzory w naszym sklepie Kresoviana!

5) Oglądaj reportaże Studia Wschód. Co tydzień przybliżamy Polakom rodzinne miejsca ich pradziadów, pokazujemy jak żyją nasi rodacy na Ukrainie czy Litwie, docieramy tam, gdzie nie było jeszcze żadnej kamery. Ostatnio odwiedziliśmy 102-letnią Polkę z Kaczanówki, panią Petronelę Mydło. Wierna polskiej kulturze i tradycji już oczekuje na naszych wolontariuszy. Lista wszystkich reportaży wraz z opisami, znajduje się pod tym linkiem. W programie Studio Wschód ukażą się również relacje z pracy na cmentarzach.

6) Jeden naród ponad granicami! Na kresowe cmentarze wyjadą nie tylko wolontariusze z terenu Polski. Pracować na mogiłach będą z nami również rodacy z Wileńszczyzny, Białorusi, Szkocji oraz z Ukrainy. Wspólnie zawsze zdziałamy więcej!

7) Pod patronatem prezydenta. Głowa Państwa Andrzej Duda zdecydował objąć honorowym patronatem naszą lipcową akcję.

8) Kardynał z nami! Całym sercem naszą akcję wspiera legendarny i niezwykle zasłużony kresowianin – kardynał Henryk Gulbinowicz. Z tej okazji duchowny przygotował specjalne przesłanie dla wszystkich wolontariuszy biorących udział w przedsięwzięciu. Obejrzysz je tutaj!

9) Nasi partnerzy. Akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” wspiera: Dolnośląskie Kuratorium Oświaty (za sprawą pani Beaty Pawłowicz, która jest z nami od początku i współkoordynuje akcję), TVP3 Wrocław, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, Konsul Krzysztof Świderek i niezastąpieni samorządowcy z Dolnego Śląska.

10) Poznaj historię akcji, którą zainicjowała i koordynuje redaktor Grażyna Orłowska-Sondej. Nasza akcja uczy patriotyzmu od najmłodszych lat i dostarcza rodakom niezwykłych wzruszeń. Od 2010 roku zinwentaryzowaliśmy już ponad 100 tys. mogił… Więcej przeczytasz tutaj.

Już jutro kolejna część naszego odliczania!

Jako bonus garść grafik i zdjęć:

Kresowa sztafeta pokoleń

DSC_1092

plakat

Mohylów Podolski

Husiatyn

13138954_641689522649262_2697236726141700370_n

DSC_0862

Efekty pracy na grobie Karola Kozickiego

 

SONY DSC

Efekty pracy na grobowcach w alei

Żydaczów