Równo 90 lat temu, 15 grudnia 1932 roku, we Lwowie zmarł Włodzimierz Godlewski – doktor prawa, prawnik-cywilista, adwokat i działacz społeczny.
Urodził się w Łopatynie (ob. obwód lwowski Ukrainy) w 1865 roku, wykształcenie prawne i tytuł doktora (1891) z tego zakresu zdobył na Uniwersytecie Lwowskim. Figurował na liście lwowskich adwokatów, zasiadał w komisji egzaminów sędziowskich i adwokackich oraz stał na czele Rady Dyscyplinarnej.
Syndyk Banku Krajowego Galicji, podczas I wojny światowej i rosyjskiej okupacji Lwowa (wrzesień 1914 – czerwiec 1915) objął jego kierownictwo wraz z dyrektorem doktorem Milewskim. Razem udało im się ponownie uruchomić działalność banku w niesprzyjających warunkach władz rosyjskich oraz uchronić jego majątek przed rozgrabieniem podczas odwrotu Rosjan.
W odrodzonej Rzeczypospolitej znalazł się w składzie Trybunału Stanu, wybrany na to stanowisko z ramienia Związku Chrześcijańsko-Narodowego przez Sejm. W 1930 roku został prezydentem Izby Adwokatów we Lwowie, na którym to stanowisku pozostał do końca życia. Galicyjska adwokatura walczyła wówczas o prawo o swobodnego przemieszczania się i zarobkowania na terenie całego państwa, co poskutkowało by uformowaniem się jednolitej adwokatury polskiej.
Godlewski właśnie na tym skupił swoją ostatnią działalność, która mimo oporu pozostałych „dzielnic” odrodzonego państwa zakończyła się sukcesem. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Łyczakowskim.
Zobacz również: