W wielu miejscach na Dolnym Śląsku odbywają się kwesty, z których dochód przeznaczony zostanie na ratowanie polskich cmentarzy na Ukrainie. Młodzież w czynie społecznym zbiera pieniądze, by w lipcu wyjechać na kresowe mogiły i porządkować groby swoich przodków. W akcji udział weźmie ponad tysiąc wolontariuszy, którzy pracować będą w 103 miejscowościach.
Pospolite kresowe ruszenie, jak zwykło się mówić o akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia, wyruszy na Ukrainę już 2 lipca. W tym roku inicjatywa osiągnie rekordowe rozmiary: do 103 miejscowości wyruszy ponad tysiąc osób: głównie będą to uczniowie szkół, ale na cmentarzach pracować będą również nauczyciele, studenci, samorządowcy, członkowie kresowych organizacji, policjanci, strażacy, Międzynarodowy Rajd Katyński i wolontariusze z różnych środowisk, którym bliska jest idea ratowania polskiego dziedzictwa na Kresach.
Wciąż trwa zbieranie środków finansowych, na zorganizowanie tak skomplikowanego logistycznie przedsięwzięcia. Wysłanie ponad tysiąca osób za granicę, jest nie lada wyczynem. Stąd też uczniowie dolnośląskich szkół oraz wolontariusze organizują w różnych miejscach specjalne kwesty, z których dochód przeznaczony zostanie na akcję, czyli ratowanie kresowych nekropolii.
Jednocześnie trwa akcja „Złotówka”. Listę wpłat w jej ramach znajdziesz tutaj.
Tak uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy w Nowe Rudzie kwestowali w dniu 1 maja przy kościele św. Mikołaja w Nowej Rudzie oraz tydzień później przy kościele św. Jakuba w Woliborzu. Z tej okazji składamy podziękowania księdzu dziekanowi Jerzemu Kosowi i proboszczowi Markowi Bordjakiewiczowi.
Z kolei uczniowie klas mundurowych III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie uczestniczyli ostatnio w dwóch ważnych wydarzeniach. Pierwszym była uroczysta msza święta w intencji Polaków zamordowanych w Katyniu. Drugie to zbiórka publiczna na rzecz akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia. Kwestowali: Patrycja Karpińska, Karolina Starosta i Artur Marcyniuk.
Zbiórki symbolicznych złotówek dotarły również poza woj. dolnośląskiej. W Szkole Podstawowej w Rogach kwestowali młodzi miłośnicy Kresów. Już w lipcu część z nich wyjedzie do Hanaczowa, by porządkować mogiły swoich przodków. Relację z odsłonięcia pomnika, który upamiętnia ofiary ataku na tę wieś, przeczytacie tutaj.
Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej również wyszli do ludzi z puszkami. „Towarzyszyły” im specjalne stelaże, na których zaprezentowane zostały efekty prac na kresowych cmentarzach.
Dzięki Kamiennogórskiemu Stowarzyszeniu Historyczno-Kulturalnemu zbiórka na kresowe mogiły odbyła się również w Kamiennej Górze. Kwesta spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem mieszkańców i słowami uznania w kierunku inicjatorów akcji.
Czytaj również:
Spis 103 kresowych miejscowości, w których będziemy porządkować polskie cmentarze
Lista wpłat w ramach akcji „złotówka” (już ponad 130 dolnośląskich szkół wsparło finansowo porządkowanie mogił)
Apel Dolnośląskiej Kurator Oświaty w sprawie akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia
Jak wesprzeć ratowanie polskich cmentarzy na Kresach?
Wielki koncert kresowy – już w maju, na wrocławskim Rynku, patriotyczny koncert z udziałem zespołów z Kresów
Galeria naszych działań – zdjęcia z porządkowanych cmentarzy