116 lat temu, 23 listopada 1906 roku, w Wilnie wydany został pierwszy numer białoruskojęzycznego tygodnika „Nasza Niwa”.
Czasopismo założono jako organ prasowy Białoruskiej Socjalistycznej Hromady, nielegalnej wówczas partii politycznej. Poprzedzał ją tygodnik „Nasza Dola”, powstały we wrześniu tego roku, lecz zamknięty został przez władze rosyjskie za „nawoływanie do zmiany ustroju państwa”, a cztery z pięciu jego numerów zostały skonfiskowane.
Kres „Naszej Niwie” położyła Wielka Wojna i związana z nią rosyjska cenzura. Prawie każdy numer czasopisma został nią dotknięty, niektóre i tak skonfiskowano. Nauczyciele i uczniowie oraz pracownicy poczty i wojskowi na Wileńszczyźnie nie mieli prawa jej prenumerować. Wielu współpracowników tygodnika powołano do wojska, a we wrześniu 1915 roku Niemcy zajęli Wilno i działalność tygodnika zakończyła się.
„Nasza Niwa” odrodziła się wiosną 1991 roku, pod sam koniec rozpadu Związku Sowieckiego. Po dojściu Łukaszenki do władzy wraz z innymi mediami białoruskojęzycznymi i opozycyjnymi była szykanowana przez organy państwa. Usunięto możliwość jej prenumerowania i dystrybucji w jednostkach państwowych. Padła także ofiarą represji politycznych po wyborach prezydenckich w roku 2010 oraz 2020.
Obecnie jest to jedno z ostatnich czasopism cyklicznych wydawanych w języku białoruskim. Na początku bieżącego roku białoruskie KGB określiło tygodnik mianem organizacji terrorystycznej.
Zobacz również: