Dzieci z Makarowa w Górze

You are currently viewing Dzieci z Makarowa w Górze

Makarów to osiedle typu miejskiego w obwodzie kijowskim, w rejonie buczańskim na Ukrainie, leżące nad rzeką Zdwiż. Wojna w ten rejon Ukrainy 28 lutego, kiedy to Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały rosyjski konwój wojskowy w mieście w ramach ofensywy kijowskiej podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r.

Tego samego dnia zginęło dwóch cywilów, gdy ich samochód został ostrzelany z bojowego wozu piechoty rosyjskiej. 2 marca ukraińskie wojsko poinformowało, że miasto zostało odbite od Rosjan przez 14. Brygadę Strzelców Zmotoryzowanych i 95. Brygadę Powietrzno-Szturmową. 7 marca miały miejsce kolejne naloty wojsk rosyjskich, w wyniku których ginęli cywile, ostrzeliwane były mieszkania, prywatne domy, przedszkola, szkoły, fabryka chleba, sklepy placówki medyczne i inna infrastruktura.

Ludność cywilna w obawie o swe życie mieszkała w piwnicach, ukrywała się w okolicy. Makarów został zniszczony w 40 %. Na wieść o tak strasznym położeniu mieszkańców, o traumie, szczególnie dzieci, Fundacja Studio Wschód z nieocenioną red. Grażyną Orłowską-Sondej z TV Polonia zorganizowała transport dzieci ukraińskich do Polski.

Na teren Gminy Góra i Gminy Wąsosz przybyło ich 20. wraz z dwiema opiekunkami. Ich umieszczeniem u polskich rodzin zajął się Leszek Stecki, dyrektor Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach, znany górowski wolontariusz i społecznik. W gminie Wąsosz przebywało 7 dzieci, w tym 4 w Internacie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wąsoszu, 13 zaś zamieszkało u rodzin w Gminie Góra.

Na terenie gminy Góra dzieci przebywały od 20 sierpnia do 28 sierpnia 2022r. W tym czasie oferowano im czas spokoju, zapomnienia o wojennej traumie, rozrywki i różne atrakcje. Np. zorganizowano wyjścia na kręgielnię w Górze, zwiedzanie naszego miasta (obie wieże, mury obronne, studnia średniowieczna, Pracownia Historii) gdzie przewodnikiem była opiekunka Pracowni Historii Ziemi Górowskiej Elżbieta Maćkowska, a tłumaczem nauczycielka z SP nr 3 Maria Ignaszewska-Nicpoń, wyjazd do Wrocławia (m.in. do ZOO), do Polkowic. Pożegnanie dzieci z Ukrainy odbyło się w niedzielę 28 sierpnia przed budynkiem UMiG w Górze, w obecności rodzin, które przyjęły je do swoich domów.

Podziękowania kierujemy do wszystkich, bez których przyjazd dzieci z Makarowa nie mógłby dojść do skutku.

Serdeczne dziękujemy Burmistrz Góry Irenie Krzyszkiewicz i Staroście Górowskiemu Urszuli Szmydyńskiej za wsparcie.

Dziękujemy Zdzisławowi Anuszkiewiczowi za bezpłatny transport dzieci do Polkowic.

Osobne podziękowania dla Burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego za zaproszenie do polkowickiego Aquaparku.