12 grudnia 1931 roku, 91 lat temu, we Lwowie założona została Polska Korporacja Akademicka „Slavia”.
Tego dnia w mieszkaniu Stanisława Gertsmanna, studenta polonistyki Uniwersytetu Jana Kazimierza, na ulicy Stryjskiej dokonano aktu założenia Korporacji. Gerstemann został wybrany na pierwszego prezesa „Slavii”, a jednym ze współzałożycieli był Zbysław Popławski, późniejszy historyk i archiwista w ruchu korporacyjnym.
Związek Polskich Korporacji Akademickich uznał jej starszeństwo związkowe w kwietniu następnego roku. „Slavia” skupiała przede wszystkim studentów w Lwowa i Przemyśla, ale także i pozostałych regionów Galicji, była najmłodszym zrzeszeniem uczelnianym wśród Lwowskiego Koła Międzykorporacyjnego.
Swoją aktywną działalność zakończyła w 1944 roku po wejściu Armii Czerwonej do Lwowa. Mimo tego członkowie „Slavii” spotykali się jeszcze po wojnie, kultywując swoje tradycje korporacyjne.
„Slavia” została odtworzona w 2009 roku na Uniwersytecie Wrocławskim dzięki staraniom tamtejszej korporacji „Magna Polonia Vratislaviensis” i przy namaszczeniu ostatnich żyjących filistrów (tj. członków) lwowskiej „Slavii”. Za jej dewizę przyjęto słowa „Semper fidelis”, czyli „zawsze wierny”, co podkreśla więź organizacji ze Lwowem.
Zobacz również: