86 lat temu, 20 września 1936 roku, we Lwowie odbył się pierwszy zjazd Frontu Jedności Narodowej.
FJN był legalną w II RP nacjonalistyczną partią ukraińską założoną w 1933 roku. Walczyła przeciw polityce normalizacji, którą prowadziło Ukraińskie Zjednoczenie Narodowo-Demokratyczne, jak i również przeciw działaniom terrorystycznym, będących domeną OUN. Partia bazowała na grupie ideologów skupionych przez Dmytro Palijiwa wokół czasopisma „Nowy Czas”.
W I Kongresie FJN uczestniczyło 150 delegatów (z czego 80% to mieszkańcy wsi). Kierowniczym organem FNJ było wybrane na Kongresie Kolegium Polityczne w składzie: Sylwestr Herasymowycz (przewodniczący kolegium), Dmytro Palijiw (przewodniczący FNJ), S. Wołyniec (sekretarz), Mykoła Szłemkewycz, W. Kochan, Ł. Sawojka, J. Krochaliuk, M. Dziuba, I. Hładyłowycz. Dzieliło ono władzę w ugrupowaniu z 30-osobową Krajową Radą.
Podstawowymi komórkami organizacyjnymi FJN były drużyny (wiejskie, robotnicze i inne), zorganizowane w obwody. FJN był pierwszą ukraińską organizacją niesocjalistyczną, która zdołała przyciągnąć do siebie robotników.
Polskie władze bacznie obserwowały działalność FJN, często konfiskując jego wydawnictwa, i aresztując członków – na początku 1939 roku aresztowany został cały sekretariat. Po wybuchu II wojny światowej część działaczy wyjechała na Zachód. Ponieważ w Generalnym Gubernatorstwie nie można było prowadzić niezależnej działalności politycznej, Dmytro Palijiw zawiesił działalność FJN, a wiosną 1941 rozwiązał partię.
Zobacz również: