92 lata temu, 20 czerwca 1929 roku, na cmentarzu w Aleppo przeprowadzono ekshumację szczątków generała Józefa Bema.
Urodzony 14 marca 1794 roku w rodzinie Andrzeja Bema, szlachcica i adwokata. Przenieśli się z Tarnowa do Krakowa, gdzie Józef ukończył Gimnazjum św. Anny, a potem w wieku 15 lat rozpoczął kształcenie w warszawskiej Szkole Aplikacyjnej Artylerii i Inżynierii. W wieku 18 lat w stopniu porucznika artylerii konnej wziął udział w kampanii rosyjskiej Napoleona. Walczy pod Rygą, gdzie wbrew rozkazowi atakuje posterunek rosyjskich dragonów i 50 z nich bierze do niewoli. Za niesubordynację dostaje karę aresztu, a za wojskowy sukces – pochwałę.
Karierę w Wojsku Polskim Królestwa Polskiego przerywa mu areszt za wolnomularstwo oraz pojedynkowanie się. Po odejściu z armii emigruje do Galicji, powraca jednak podczas powstania listopadowego. Dowodzi baterią artylerii konnej, walnie przyczynia się do polskiego zwycięstwa pod Iganiami i Ostrołęką. Dowodził węgierskimi wojskami powstańczymi podczas Wiosny Ludów, po jej upadku kieruje się do Turcji, gdzie przechodzi na islam i otrzymuje stopień generalski. Umiera 10 grudnia 1850 roku w Aleppo na malarię.
Zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rozpoczęto starania, by sprowadzić szczątki generała do ojczyzny. Powtórny pogrzeb generała Bema odbył się 30 czerwca 1929 roku. Ciało złożono w specjalnym mauzoleum – generał leży w sarkofagu podtrzymywanym nad ziemią na sześciu kolumnach, w środku ciało Józefa Bema, zgodnie z muzułmańską tradycją, jest twarzą zwrócone w stronę Mekki.
źródło: kurierhistoryczny.pl
Zobacz również: