134 lata temu, 19 grudnia 1888 roku, w Krakowie urodził się Stanisław Rostworowski, generał brygady WP oraz doktor filozofii i pisarz.
Pochodził z rodziny arystokratów herbu Nałęcz, wykształcenie zdobył na uczelniach niemieckich oraz Uniwersytecie Jagiellońskim, zostając do 1913 roku doktorem filozofii oraz chemii rolniczej. Podczas Wielkiej Wojny zgłosił się do szwadronu rotmistrza Dunin-Wąsowicza, przyszłego 2 Pułku Ułanów Legionów Polskich. Walczył pod Mołotkowem, Kirlibabą oraz w szarży pod Rokitną latem 1915 roku.
Jako adiutant i stronnik podpułkownika Władysława Sikorskiego zaangażowany został w stopniu rotmistrza w tworzenie Polskiej Siły Zbrojnej. W Wojsku Polskim od listopada 1918 roku, do końca okresu walk o granice pełnił różne funkcje, m.in. kwatermistrza Frontu Litewsko-Białoruskiego. Przeciwnik Piłsudskiego podczas zamachu majowego, w 1927 roku w stopniu podpułkownika powierzono mu 27. Pułk Ułanów stacjonujący na Kresach, w Nieświeżu.
Na emeryturę przeszedł w 1935 roku, podczas kampanii wrześniowej zgłosił się na służbę. Przez Rumunię i Węgry powrócił w 1942 roku do Warszawy i rozpoczął działalność w konspiracji. Był delegatem AK do Batalionów Chłopskich oraz dowodził Okręgiem Krakowskim.
Aresztowany przez Gestapo w sierpniu 1944 roku, podczas przesłuchania wpierw ignorował gestapowca, a potem sam go pobił. Niemcy obezwładnili go i zakatowali na śmierć lub rozstrzelali 12 sierpnia.
Zobacz również: