Godlewski – współautor sukcesu Benedykta Dybowskiego

You are currently viewing Godlewski – współautor sukcesu Benedykta Dybowskiego

122 lata temu, 17 listopada 1900 roku, zmarł powstaniec styczniowy i badacz przyrodniczy Bajkału Wiktor Godlewski.

Urodził się w 1831 roku we wsi Boguty Wielkie na Mazowszu w rodzinie drobnej szlachty. Po skończeniu sześciu klas łomżyńskiego gimnazjum rozpoczął pracę administracyjną w podlaskim majątku swojego kuzyna. Odnalazł w sobie wówczas pasję ornitologiczną. Za przynależność do „organizacji rewolucyjnej” został po upadku powstania styczniowego pozbawiony praw wynikających ze stanu społecznego oraz zesłany na 12 lat katorgi w syberyjskiej kopalni.

Trafił do Irkucka, gdzie w wolnym czasie nadal rozwijał swoje zainteresowania ornitologiczne, łapiąc okazy miejscowych ptaków. Po zwolnieniu z robót przyłączył się do Benedykta Dybowskiego w badaniach poświęconych faunie i florze Sybiru (1864-77). Razem dokonali pierwszego pomiaru głębokości Bajkału oraz opublikowali 10 prac naukowych na temat ekosystemu jeziora oraz wschodniej Syberii.

Latem 1877 roku powrócił w rodzinne strony i kontynuował pracę zarządcy majątków ziemskich. Na początku lat 90. udało mu się kupić własny kawałek ziemi – majątek Smolechy, koło Ostrowi Mazowieckiej. Aklimatyzował tu okazy syberyjskiej flory, których nasiona zebrał podczas badań, oraz kontynuował prace ornitologiczne.

Wielu swoich planów i myśli nie zdążył zrealizować ani zapisać, zmarł niespodziewanie na tyfus w 1900 roku. Dybowski jasno przyznał, że jego sukces naukowy byłby bez Godlewskiego nieosiągalny.

Zobacz również: