Audycja o historii pewnego mezaliansu jakim było wyjście za mąż szlachcianki za chłopa odbywającego służbę w przedwojennym wojsku, odrzuciła ona dla niego bogatego ziemianina. Młodzi rozpoczęli nowe życie na Kresach w Pińsku, ich idylla została przerwana przez wybuch II wojny światowej i wkroczenie do Pińska sowietów 17 września 1939 roku. Wspomnienia ukazują życie na przedwojennych Kresach w tym przypadku na Polesiu oraz tragiczne losy rodziny kresowej w trakcie okupacji aż do jej wysiedlenia na ziemie zachodnie.
W dzisiejszym podcaście historycznym usłyszycie wspomnienia Jadwigi, Reginy i Alfreda spisane przez Marie Gonte i Janusza Kielaka o historii pewnego mezaliansu jakim było wyjście za mąż szlachcianki za chłopa odbywającego służbę w przedwojennym wojsku, odrzuciła ona dla niego bogatego ziemianina, którego przypisali młodej pannie rodzice.
Wspomnienia o bolączkach i zmianach jakie wynikły z tego związku a także, nowym życiu jakie rozpoczęło młode małzeństwo decydując się zamieszkać na Kresach w Pińsku. Spokojne życie Janiny i Konstantego zostało przerwane wraz z napaścią sowietów na Polskę walczącą samotnie z III rzeszą 17 września roku pamiętnego. Te wspomnienia ukazują życie na przedwojennych Kresach w tym przypadku na Polesiu czyli dzisiejszej Białorusi oraz tragiczne losy rodziny kresowej w trakcie okupacji aż do jej wysiedlenia na ziemie zachodnie.
Wysłuchaj również pozostałe słuchowiska Studia Wschód