II pokój toruński – zwieńczenie wojny trzynastoletniej

You are currently viewing II pokój toruński – zwieńczenie wojny trzynastoletniej

556 lat temu, 19 października 1466 roku, Polska i zakon krzyżacki zawarły w Toruniu traktat kończący wojnę trzynastoletnią.

Na mocy postanowień pokoju Królestwo Polskie odzyskało Pomorze Gdańskie z Gdańskiem (jako Prusy Królewskie), ziemię chełmińską i ziemię michałowską oraz Warmię i Powiśle z Żuławami, a w ich obrębie miasta pruskie, m.in. Malbork i Elbląg.

Odtąd każdy nowo obrany mistrz zakonu krzyżackiego miał w ciągu 6 miesięcy złożyć królowi polskiemu hołd lenny. Wielki mistrz stawał się senatorem królewskim, zobowiązanym do uczestnictwa w radzie królewskiej na wezwanie władcy polskiego, włącznie z prawem udziału w elekcji nowego władcy oraz miał obowiązek udzielenia pomocy zbrojnej Polsce i był ograniczony w sprawach polityki zagranicznej na rzecz króla polskiego.

Z ziem lennych koronnych utworzono Prusy Zakonne z Królewcem jako stolicą. Traktat przywracał Polsce dostęp do morza, co umożliwiło ponowny eksport zboża oraz innych towarów do krajów Europy Zachodniej. Wyznaczyło to kierunek rozwoju politycznego, społecznego i ekonomicznego Rzeczypospolitej na prawie dwa wieki.

Papiestwo, któremu krzyżackie Prusy formalnie nadal podlegały, miało zatwierdzić traktat, lecz stanęło po stronie zakonu i nie zatwierdziło uchwał zawartych w II pokoju toruńskim.

Zobacz również:

https://www.youtube.com/watch?v=f_1AkJ9d58g
https://www.youtube.com/watch?v=vqDMOd1qX1s
https://www.youtube.com/watch?v=M2pYqwshp1U