87 lat temu, 15 września 1935 roku, niemiecki Reichstag uchwalił ustawy norymberskie.
Do zestawu ustaw wchodziły ustawa o obywatelstwie Rzeszy, o ochronie krwi niemieckiej
i niemieckiej czci oraz o barwach i fladze Rzeszy. Na ich podstawie wydano rozporządzenia wykonawcze. Pierwsze, z dnia 14 listopada 1935, rozwijało ustalenia § 3 ustawy o obywatelstwie Rzeszy i wyłączające Żydów spod jego mocy.
W efekcie Żydów można było pozbawić obywatelstwa Rzeszy, ochrony prawnej i własności. Zostali wykluczeni ze służby wojskowej oraz cywilnej w urzędach państwowych. Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie krwi, zawieranie małżeństw oraz kontakty intymne pomiędzy „Aryjczykami” i „nie-Aryjczykami” zostały zabronione i odtąd były karalne.
Za Żydów uznawano wyznawców judaizmu (zarówno obecnych, jak i byłych) oraz ich dzieci i wnuki, bez względu na wiarę wyznawaną przez to potomstwo. Ustawy również definiowały, kogo uznawać za Żyda, za mieszańca (mischlinga) i Aryjczyka. Wszystkie te ograniczenia objęły także Romów i Sinti (Cyganów) oraz przedstawicieli „rasy czarnej”, stając się fundamentem szowinistycznej i dyskryminacyjnej polityki rasowej III Rzeszy.
Ustawy norymberskie wzorowane były na prawach Jima Crowa, obowiązujących wówczas
w 30 stanach USA (zakazy obejmowały czarnoskórych, Azjatów i Indian). Ustawodawstwo to obowiązywało w poszczególnych stanach najdłużej do 1967 roku.
Zobacz również: