Internetowa kwesta na ratowanie najstarszego polskiego cmentarza na Ukrainie

W Dzień Wszystkich Świętych mieliśmy kwestować na rzecz ratowania zabytkowych polskich cmentarzy na Ukrainie. W wyniku represji i zamknięcia cmentarzy zostaliśmy pozbawieni tej możliwości. Nie poddajemy się i nie spoczywamy na laurach i kontynuujemy zbiórkę internetową. Liczymy na wasze wsparcie! Nie dajmy się odciąć.

 

Jampol – miasto Dniestrem pisane niegdyś ostatnia stanica Rzeczypospolitej, osławiona przez Henryka Sienkiewicza. W powieści „Pan Wołodyjowski”, Azja Tuhajbejowicz szalał tu wraz z zagonem tatarskim ”W Mohilowie wojsk nie ma, w Jampolu nie ma, w Raszkowie nie ma! Ja tu jeden Pan!”. Dziś miasto stanowi granicę ukraińsko-mołdawską, historia nie oszczędziła żyjących tam Polaków, których jest tam bardzo mało. Głównym śladem polskości jest porośnięty dżunglą ogromny polski cmentarz, jeden z najstarszych i najpiękniejszych na Ukrainie. Od 2011 roku co rok zmagamy się z siłami przyrody wydzierając pojedyncze mogiły. Oddolnie się organizujemy w ramach akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” przyjeżdżamy i karczujemy Jampol. Ale to za mało! Przez 10 dni cóż możemy poradzić wobec takiego lasu? Zbieramy się do ostatniej rozprawy by wykarczować, za konserwować i uporząkować go cały przez miesiąc już w lipcu 2021 roku!

Jeśli chcesz wesprzeć akcję kliknij 'Tutaj” 

h3a2c71c2b69e379.jpeg

W poprzednich latach udało nam się odzyskać część cmentarza, podnieść pomniki, zakonserwować je i zdokumentować.Wycięliśmy część dżungli pokrywającej cmentarz.

d905ccc134fd45b0.jpeg

Zdjęcie przedstawia przednią część cmentarza przed i po pracy z zeszłego roku. Jako grupa pasjonatów co roku tam jeździmy starając sie odkryć jak najwięcej. Jampolski cmentarz jest jednym z najstarszych polskich cmentarzy na Ukrainie. Według naszych pomiarów wynosi minimum 450 x 300 metrów. Z powodu ogromnego zalesienia i dekad zaniedbania cmentarza nie jesteśmy w stanie określić jego wielkości.Jampol odpadł od Rzeczypospolitej w wyniku I rozbioru w 1772 roku. W przyszłym roku chcemy wykosić cały cmentarz, nagrać przemianę z drona i sporządzić pełną dokumentację Aby nasza praca nie była przysłowiową walką z wiatrakami następnym razem zajmiemy się Jampolem kompleksowo.

r31ab914aae28cb1.jpeg

a66c7616498f40fe.jpeg

q8c4444794162f92.jpeg

Dlaczego?

Obiecaliśmy to garstce miejscowych Polaków, którzy z racji podeszłego wieku nie są już w stanie samemu się nim zająć.

Przede wszystkim jesteśmy zobowiązani wobec Pani Bronisławy Radziejewskiej – najstarszej Polki w Jampolu.

Przez tyle lat zmagania się z cmentarzem stało się naszą osobistą ambicją i marzeniem doprowadzić go do porządku. Tak jak napisaliśy na wstępie chcemy cały ten ogromny cmentarz doprowadzić do porządku. By zobaczyć jego ogrom wyruszyliśmy do Jampola zimą tworząc ujęcia z drona, w poniższym filmie jest ukazany cały cmentarz wraz z komentarzem.

Jampol na skraju Podola i Bracławszczyzny posiada unikalne pomniki nie występujące nigdzie indziej. Mieszały się tu wpływy polskie, żydowskie, ormiańskie, kozackie, rusińskie i tureckie co do dziś widać na pomnikach. Chcemy zachować i wydać publikację poświęconą zbiorowemu dziełu sztuki, jakim bez zwątpienia jest cmentarz w Jampolu.

Jak?

W naszej grupie są fachowcy znający się na wycince drzew i zieleni oraz historycy i konserwatorzy zabytków. Dlatego w sposób profesjonalny jesteś w stanie wykarczować, zachować zabytki i stworzyć ich dokumentację. Stąd w przyszłym roku wykorzystując czas urlopowy w sposób maksymalny chcemy zająć się cmentarzem. Dodatkowo mamy wsparcie miejscowych władz.

Co potrzeba?

Cała nasza inicjatywa jest oddolna jednakże potrzebujemy środków na pokrycie:

transportu, sprzętu i jego konserwacji, środków chemicznych do zabezpieczenia cmentarza.

Tu przeczytasz o historii Jampola:

http://www.studiowschod.pl/miejscowosci/jampol/

A tu o ostatnim roku naszych prac:

http://www.studiowschod.pl/artykuly/jampol-i-mohylow-podolski-jak-z-lasu-odzyskalismy-cmentarz-relacja-z-10-edycji-mpooz-2019/

Liczymy na wasze wsparcie, dziękujemy i Pozdrawiamy!

Grupa Jampolaków