Prezydenci 141 miast królewskich z całej Rzeczypospolitej spotkali się w Warszawie na zaproszenie prezydenta miasta Dekerta 27 listopada 1789 roku – 233 lata temu.
Jan Dekert, urodzony w Bledzewie (ob. woj. lubuskie) w 1738 roku, przed objęciem urzędu był majętnym kupcem. Zaczynał od sklepu sukienniczego, z czasem zawiązał z kilkoma magnatami kompanię manufaktur wełny. W 1776 roku wraz ze wspólnikami wydzierżawił monopol na przemysł tabaczny od państwa.
Największej fortuny dorobił się na spekulacji w dostawach na rzecz stacjonujących w Rzeczypospolitej wojsk rosyjskich oraz nieruchomościach. Występował przez państwem w roli rzecznika praw miast polskich, postulował rozszerzenie praw mieszczaństwa, jednocześnie domagając się wyłączenia Żydów z handlu. Prezydent Warszawy od 1789 roku.
Spotkanie prezydentów miast królewskich miało na celu wystosowanie wspólnego memoriału do króla, w którym zgodnie domagali się przyznania mieszczanom praw publicznych. Wręczył go Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu na czele delegatów miejskich podczas czarnej procesji w grudniu tego roku. Na początku roku 1790 zrzekł się urzędu, jednak został ponownie wybrany. Wyrugował Żydów z Warszawy, a gdy wrócili oni po miesiącu do miasta, mieszczaństwo wywołało pogrom.
Majątek Dekerta popadł w ruinę przez jego skupienie się na działalności politycznej. Zmarł w październiku tego roku, niecałe pół roku przed postulowanym przez niego rozszerzeniem praw miejskich.
Zobacz również: