Jan Tadeusz Stanisławski – Aktor, autor, satyryk i radiowiec

You are currently viewing Jan Tadeusz Stanisławski – Aktor, autor, satyryk i radiowiec

Aktor i autor tekstów piosenek, a przede wszystkim satyryk i radiowiec, którego audycje cieszyły się dużym zainteresowaniem. Był także współtwórcą teatrzyków studenckich i kabaretów.

Urodził się 26 stycznia 1936 roku we Włodzimierzu Wołyńskim. Wychowywał się w rodzinie nauczycielskiej. Wykształcenie wyższe uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim, na którym studiował ekonomię i filozofię. W 1957 roku, jeszcze w czasie studiów, założył wspólnie z kolegami kabaret „Stodoła”. Był to jego reżyserski debiut. W kolejnych latach występował w Studenckim Teatrze Satyryków oraz współtworzył kabaret efemeryczny o nazwie „Jamnik – pies cynicki”. Jako wykonawca i autor współpracował z kabaretem „Pod Egidą” oraz z programami telewizyjnymi Olgi Lipińskiej.

W latach siedemdziesiątych był twórcą audycji radiowych, podczas których w humorystyczny sposób opisywał absurdy okresu Polski Ludowej. Wystąpienia radiowe pt. „O wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia” cieszyły się sporą popularnością i jako radiowiec Stanisławski zdobył uznanie słuchaczy. Audycja miała charakter gawędziarskiego felietonu i poprzez satyrę komentował polskie wady i przywary narodowe.

W 1957 roku pierwszy raz wystąpił w filmie. Stanął przed kamerą na planie „Zezowatego szczęścia”, którego reżyserem był Andrzej Munk. Jako aktor epizodyczny występował w filmach i serialach telewizyjnych. Spośród jego ról wymienić można między innymi udział w filmie „C. K. Dezerterzy” oraz w serialu „Czterdziestolatek”, do którego napisał także piosenkę.

Jako artysta współpracujący z kabaretem „Pod Egidą” znalazł się pod lupą Służby Bezpieczeństwa. Po wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji „Solidarności” wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i osiadł w Chicago. W mieście tym, które było największym skupiskiem Polaków za granicą, również uczestniczył w życiu artystycznym. Występował jako artysta estradowy oraz współtworzył polonijne radio i telewizję.

Przez większość życia mieszkał w Warszawie, choć związany był także z Gostyninem. Zmarł 21 kwietnia 2007 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

Zobacz również: