Jeden Naród Ponad Granicami!

Rodacy! Stanęliśmy przed kolejną odsłoną naszych wspólnych zmagań o upamiętnienie naszego dziedzictwa na Kresach. Zbliża się kolejna edycja akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, podczas której Polacy z Korony, Litwy i Białorusi wspólnymi siłami odratują opuszczone polskie nekropolie. Jako jeden naród ponad granicami wszyscy jesteśmy Kresowianami!

  plakat mpooz 2016(1)

Kresy Wschodnie są naszym wspólnym dziedzictwem. Nie możemy mówić o polskości, jeżeli będziemy starali się wymazać z naszej historii aspekt wschodni. To właśnie Kresy Wschodnie były przez wiele stuleci wyznacznikiem naszej racji stanu – idei cywilizacyjnej misji na Wschodzie. Temat ten jest bliski dla naszej narodowej społeczności, nie tylko tej zamieszkałej w kraju, ale również tej rozsianej po całym świecie na skutek dziejowych zakrętów, czy to jako Polonia, czy też tej części naszego narodu osiadłej w miejscach, z których to Polska odeszła. To właśnie z miłości do Kresów zrodziła się akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

W ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” organizowanej przez Fundację Studio Wschód kultywowana jest tradycja kresowego dziedzictwa – począwszy od projektu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, przez okres narodowowyzwoleńczych walk z państwami zaborczymi, po odrodzoną II Rzeczpospolitą i współczesną Polskę, która, choć utraciła swoje wschodnie rubieże, wciąż nie zapomniała o pomnikach polskości na Kresach. Śladem naszej dziejowej obecności są właśnie mogiły naszych pradziadów, którymi nie ma obecnie się kto zająć, a które bez naszej opieki niszczeją. Polskimi nekropoliami na utraconych rubieżach zajmują się wolontariusze akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, wśród których nie przepadła pamięć o ojczyźnie przodków. W większości przypadków są to młodzi ludzie pochodzący z Dolnego Śląska, na obszar którego przesiedlono Polaków mieszkających na terenach obecnej zachodniej Ukrainy. Z tego to właśnie powodu, czując zobowiązanie względem swych babć i dziadków, dolnośląscy uczniowie i studenci angażują się w kresową działalność charytatywną. W ubiegłym roku grupie około 800 wolontariuszy udało się uporządkować 85 cmentarzy położonych w województwach lwowskim, stanisławowskim, tarnopolskim i wołyńskim II Rzeczypospolitej oraz na dawnych rubieżach przedrozbiorowej Polski.

Zbliżająca się wielkimi krokami siódma edycja akcji pójdzie o krok dalej i zabierze blisko 1000 wolontariuszy na ponad 100 kresowych cmentarzy. Mieszkańcy Dolnego Śląska nie są jednak jedynymi spadkobiercami tej wspaniałej tradycji. Kresy Wschodnie są naszym wspólnym dobrem i dotyczy to wszystkich Polaków niezależnie od miejsca zamieszkania. W tym roku, oprócz młodych Polaków z Dolnego Śląska i innych regionów naszego kraju, wyruszą także na Ukrainę nasi rodacy z Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny. Będziemy również wspomagani przez desant zza morza, gdyż jadą z nami polscy harcerze ze Szkocji. Poprzez współpracę w dziele ocalania od zapomnienia kresowych mogił naszych pradziadów mamy na celu pokazać, że jesteśmy jednym narodem ponad granicami, który niezależnie od przeciwności losu kocha Polskę i chce dla jej dzieci jak najlepiej.

 

Młodzieżowy Lider wolontariuszy: akcji: Artur Sułkowski

Autorzy plakatów: Natalia Olejnik, Tomasz Wójcik

Redakcja portalu Studio Wschód: Artur Sułkowski, Łukasz Wolski, Paweł Andrzejewski

mp2016 gotowy!

Lista miejscowości, gdzie będą ratowane cmentarze:

Kresy I Rzeczpospolitej

  1. Zasław
  2. Szepietówka
  3. Mołczany
  4. Jampol
  5. Maków
  6. Berdyczów
  7. Daszów
  8. Lityń
  9. Mohylów Podolski
  10. Nowa Uszyca
  11. Żytomierz
  12. Samhorodek
  13. Żwaniec
  14. Latyczów
  15. Rokitna
  16. Sławuta

Województwo lwowskie

  1. Usznia
  2. Świrz
  3. Sokal
  4. Złoczów
  5. Tuligłowy
  6. Brody
  7. Sasów
  8. Przemyślany
  9. Drohobycz
  10. Podbuż
  11. Borysław
  12. Twierdza
  13. Sądowa Wisznia
  14. Tadanie
  15. Żydaczów
  16. Rozdół
  17. Busk
  18. Stojańce
  19. Komarno
  20. Matków

Województwo stanisławowskie

  1. Kołomyja
  2. Nadwórna
  3. Pasieczna
  4. Otynia
  5. Obertyn
  6. Tłumacz
  7. Gwoździec
  8. Bohorodyczyn

Województwo wołyńskie

  1. Rokitno
  2. Korzec
  3. Kamionka

Województwo tarnopolskie

  1. Borszczów
  2. Jezierzany
  3. Budzanów
  4. Hanaczów
  5. Nastasów
  6. Ładyczyn
  7. Mogielnica
  8. Panasówka
  9. Skałat
  10. Zbaraż
  11. Sieniawa
  12. Maksymówka
  13. Brzeżany
  14. Monasterzyska
  15. Czortków
  16. Dawidkowce
  17. Podhajce
  18. Białokrynica
  19. Kokutkowce
  20. Buczacz
  21. Krynyca (Korościatyn)
  22. Kozowa
  23. Opryłowce
  24. Husiatyn
  25. Słobódka Dżuryńska
  26. Tarnoruda
  27. Kopyczyńce
  28. Lisowce
  29. Tłuste
  30. Szumsk
  31. Kowalówka
  32. Baworów
  33. Podwołoczyska
  34. Chodaczków
  35. Kołodno
  36. Pomorzany
  37. Dunajów
  38. Grabowiec
Nowe- po raz pierwszy!
  1. Zawadówka 87. Markowa 88.Antoniówka 89. Chleszczowa 90. Iwanówka 91. Kaczanówka 92. Orzechowiec 93. Rumno 94. Laszki Murowane 95. Sąsiadowice 96. Żuków 97. Niżniów 98. Wybranówka 99. Chodaczków 100. Oryszkowce 101. Piłatkowce 102. Tarnawka 103. Hucisko Brodzkie