81 lat temu, 13 grudnia 1941 roku, koło w sowieckim obozie koło Semipałatyńska (ob. Kazachstan) zmarł Franciszek Jossé – jeden z głównych organizatorów administracji skarbowej w odrodzonej Polsce.
Urodzony w 1861 roku w Krakowie w rodzinie urzędnika, po ukończeniu studiów z dziedziny prawa i administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował w galicyjskiej krajowej skarbówce. Od 1892 roku w dyrekcji krajowej we Lwowie, równolegle zajmował także stanowisko docenta Politechniki oraz wykładał na Uniwersytecie.
Prowadził tam zajęcia o tematyce ustawodawstwa akcyzowego, nauki skarbowości i polityki ekonomicznej. Za swoją służbę państwową oraz naukową otrzymał tytuły radcy skarbu i dworu cesarskiego. Pod koniec 1916 roku udał się do Warszawy, by zajmować się tworzeniem podstaw ustawodawstwa skarbowego w dopiero co powstającym Królestwie Polskim.
Powierzono mu również sekcję podatków pośrednich i opłat celnych w Ministerstwie Skarbu przy Radzie Regencyjnej. Przez krótki czas w listopadzie 1918 roku stał na czele resortu, lecz wykazywał się niemalże zupełną biernością – jego podwładni z własnej inicjatywy przejmowali po Niemcach kasy i archiwa resortowe, Jossé zaledwie zatwierdzał ich działania post factum.
Wiosną 1919 zakończył służbę państwową i wrócił do Lwowa, był rządowym komisarzem giełdy zbożowo-towarowej. Sowieci aresztowali go po wejściu do miasta w 1939 roku i zesłany do Kazachstanu gdzie zmarł i został pochowany.
Zobacz również: