Wczoraj w Warszawie miało miejsce spotkanie poświęcone akcji ,,Mogiłę pradziada ocal ocal od zapomnienia” w Kazachstanie organizowanej przez Fundację Studio Wschód przy wsparciu Instytutu Polonika. Było ono możliwością poznania losów Polaków w Kazachstanie. Oprócz zainteresowanych tematem w wydarzeniu uczestniczyli nasi wolontariusze z Warszawy oraz polskie rodziny repatriowane z Kazachstanu, które aktywnie biorą udział w naszych przedsięwzięciach.
Od momentu powstania Instytutu Polonika w 2017 roku nasza Fundacja Studio Wschód aktywnie współpracuje z tym podmiotem, którego celem również jest promocja i ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami. Dzięki programowi ”Wolontariat” Instytutu Polonika udało nam się wspólnie przeprowadzić wiele projektów do których należą prace w Jampolu na Ukrainie, dzięki którym udało się go uporządkować i uprzednio wykarczować las skrywający jeden z najstarszych i największych polskich cmentarzy na Ukrainie, którego stan jest katastrofalny. Dwukrotnie wspólnie dotarliśmy na północ Kazachstanu oraz do mołdawskiej Styrczy zwanej ”Małą Warszawą”.
Wczorajsze spotkanie w Południku Zero było jednocześnie spotkaniem naszych warszawskich wolontariuszy oraz repatriantów, którzy brali udział w pracach na jampolskim cmentarzu. Repatrianci przybyli wraz z dziećmi co nadało spotkaniu dodatkowy rodzinny charakter i podkreśliło fakt, że nasze działania łączą przeszłość z teraźniejszością a także budują przyszłość, gdyż przybywający do Polski repatrianci stają się automatycznie naszymi wolontariuszami i częścią naszej społeczności. Słuchacze po spotkaniu mogli również osobiście porozmawiać z repatriantami bezpośrednio uzyskując odpowiedzi na frapujące ich pytania.
Oprócz prezentacji uczestnicy mieli możliwość obejrzeć materiały wideo z Kazachstanu, które znajdują się w dolnej części wpisu. Wydarzenie było niezwykle pozytywne, po raz pierwszy mieliśmy możliwość uczestniczyć w spotkaniu Południka Zero w wyniku czego chętnie w przyszłości możemy przybliżyć nasze prace na Ukrainie i Mołdawii. Organizowane spotkania przez Instytut Polonika oraz Południk Zero stanowią świetną możliwość promocji wolontariatu poza granicami Polski.
Reportaż będący częścią prelekcji w Południku Zero
Zobacz również:
http://serwer288646.lh.pl/autoinstalator/serwer288646.lh.pl/wordpress79084/artykuly/wykarczujmy-jampol-obejrzyj-serie-filmow-z-przeprowadzonych-prac-na-tamtejszym-cmentarzu/
http://serwer288646.lh.pl/autoinstalator/serwer288646.lh.pl/wordpress79084/artykuly/mogile-pradziada-ocal-od-zapomnienia-kazachstan-2022/