W Gródku funkcjonuje jedyna polska szkoła na Podolu. Ekipa Studia Wschód gościła w tej miejscowości na inaugurację roku szkolnego. Najnowszy odcinek programu zatytułowany „Kołyska polskości” traktuje właśnie o Gródku. Premiera reportażu już dzisiaj na TVP Polonia o godz. 18.25.
Gródek Podolski zwany MAŁĄ WARSZAWĄ jest znanym ośrodkiem polskości na Ukrainie. Założony w 1362 roku, przez wieki był siedzibą słynnych kresowych rodów – Nowodworskich, Mniszków, Potockich. Największy wpływ na rozwój Gródka miała rodzina Zamojskich, która w XVII stuleciu, po doszczętnym zniszczeniu miasta przez Turków i Tatarów sprowadziła z Mazowsza i Małopolski wielu osadników. Nasi Rodacy pokochali te ziemię i mimo prześladowań nie wyrzekli się wiary ojców i ojczystej mowy. Wytrwali nawet wówczas, kiedy niszczono i zamykano kościoły. Na modlitwach zbierali się w prywatnych domach i na cmentarzu. Od 14 lat istnieje w Gródku polska szkoła, która kształci uczniów z całej środkowej Ukrainy. Jest to również najsłynniejsze na Podolu miejsce spotkań naszych Rodaków.
Wokół Gródka zachowało się wiele polskich wsi. Jedną z nich są Oleszkowce – do rewolucji własność rodziny Żurakowskich. Sprowadzeni tu w XVII wieku chłopi z Mazowsza nazywano Mazurami. W latach 30–tych ubiegłego wieku prawie każda polska rodzina była prześladowana. Naszych Rodaków rozstrzeliwano, wywożono do Kazachstanu i na Syberię. Po wojnie niektórzy z nich wrócili na ojcowiznę. Dzisiaj najstarsze pokolenie Mazurów w Oleszkowcach dożywa swoich dni. Młodzi wyprowadzili się do miasta. Pozostały opuszczone chaty i gospodarstwa. Zamknięto szkołę. Wieś, która trwała przez stulecia – powoli umiera.
Powtórkę obejrzeć będzie można we wtorek o godz. 18 na antenie TVP3 Wrocław.