Konferencja naukowa o tematyce „Pogranicza Słowiańszczyzny przełomu XX i XXI wieku. Język – społeczeństwo – kultura – tożsamość” odbędzie się na Uniwersytecie Wileńskim w ramach działalności jego Centrum Polonistycznego.
Będzie to już szósta międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu „Języki słowiańskie w ujęciu socjolingwistycznym” Komisji Socjolingwistyki afiliowanej przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów. Odbędzie się ona w dniach 8-10 września br. na Wydziale Filologicznym wileńskiej uczelni.
Jak podają organizatorzy, tematyka konferencji odwołuje się do pojęcia pogranicza w celu uwidoczniania złożoności rzeczywistości, w warunkach której funkcjonuje współcześnie Słowiańszczyzna. Zmiany geopolityczne, zachodzące w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku, ukształtowały bowiem nowe pogranicza terytorialne w Europie, szczególnie na wschodnie kontynentu.
Miało to niewątpliwy wpływ na kształt i rozwój społeczeństw państw Europy Środkowo-Wschodniej, a co za tym idzie, również na sytuację socjolingwistyczną poszczególnych języków słowiańskich. Konferencja stara się więc określić zakres oraz siłę rzeczonego wpływu.
W planach wydarzenia przewidziane są także warsztaty z lingwistyki kulturowej, z tego względu do udziału w konferencji zapraszani są młodzi badacze, doktoranci oraz osoby zainteresowane badaniami w dziedzinie slawistyki.
Zobacz również: