Koniec państwa Hucułów

You are currently viewing Koniec państwa Hucułów

103 lata temu, 11 czerwca 1919 roku, armia rumuńska podczas ofensywy na Mukaczewo zlikwidowała Republikę Huculską.

Zaczątkiem tego bytu politycznego było zawiązanie się w Jasinie (wówczas Królestwo Węgier w składzie monarchii Habsburgów) wiosną 1918 roku kilkudziesięcioosobowego oddziału miejscowej samoobrony. Miał on za zadanie bronić lokalną społeczność przed grabieżami i gwałtami ze strony zdemobilizowanych żołnierzy i dezerterów. W listopadzie ten 200-osobowy oddział pod komendą Stepana Kłoczuraka został mianowany Narodną Obroną.

Na wieść o wybuchu polsko-ukraińskich walk o Lwów, 8 listopada 1918 odbyło się powszechne zebranie mieszkańców Jasini i okolicznych wsi, na którym uchwalono całkowite przejęcie władzy i secesję od Węgier – powołano lokalny samorząd nazwany Huculską Radą Narodową. 9 stycznia, dwa dni po wyparciu wojsk węgierskich z pomocą Armii Halickiej, proklamowano Republikę Huculską w składzie ZURL, która objęła wschodnie Zakarpacie z Kłoczurakiem jako premierem. 13 stycznia rozpoczęto drugi etap akcji, opanowując Kwasy, Uścieryki, Bogdan, Trebuszany, oraz zdobywając w walce stacje kolejowe w Rachowie i Byczkowie. 17 stycznia zdobyto Syhot, a 19 stycznia rozpoczęto atak w kierunku Chustu.

Działania te spowodowały natychmiastową odpowiedź wojsk rumuńskich. Ukraińcy pod naporem musieli wycofać się z Zakarpacia, nie chcąc rozpoczynać konfliktu z Rumunią podczas prowadzenia wojny z Polską. Republika została zlikwidowana przez Rumunów 11 czerwca po zdobyciu Jasiny, rząd huculski zdecydował o poddaniu się bez walki. Terytorium byłego państwa zostało następnie przekazane Czechosłowacji.

Zobacz również: