Trwająca prawie pięć miesięcy francusko-brytyjska ofensywa nad rzeką Sommą zakończyła się pyrrusowym zwycięstwem Ententy 106 lat temu – 18 listopada 1916 roku.
Była to część szerszego planu strategicznego państw alianckich, zakładającego jednoczesne uderzenie na państwa centralne na wszystkich frontach latem 1916 roku. Rosjanie wywiązali się ze swoich zobowiązań ofensywą Brusiłowa na froncie austriackim, jednak Francja została w dużej mierze wyłączona przez niemiecki atak pod Verdun, więc ciężar natarcia w sektorze Sommy spadł na Brytyjczyków.
Operacja została poprzedzona trwającym ponad tydzień przygotowaniem artyleryjskim, w którym na pozycje niemieckie spadło ponad 1,5 mln pocisków. Nie udało się tym jednak wystarczająco naruszyć dobrze ukrytych stanowisk ogniowych przeciwnika i pozbawiło to Brytyjczyków elementu zaskoczenia. Pierwsze fale ataku 1 lipca zostały zdziesiątkowane przez ogień karabinów maszynowych, tego dnia armia Commonwealthu straciła 60 tys. zabitych i rannych.
Nadal jednak kontynuowano ofensywę, w ciągu czterech miesięcy aliantom udało się przesunąć front o 12 km na odcinku 40 km kosztem ogromnych strat (Brytyjczycy – ponad 400 tys. i Francuzi – ok. 200 tys., przy czym straty Niemieckie wynosił także ponad 400 tys.) Nad Sommą intensywnie używano gazów bojowych (głównie fosgenu) z pomocą moździerzy oraz, po raz pierwszy w historii, czołgów.
Zobacz również: